X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Bruksela i Waszyngton biernie się przyglądały". Tomasz Grzywaczewski o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 19:28
- Sankcje, żeby były skuteczne, musiałyby być bardziej dotkliwe i wymierzone zarówno w Mińsk, jak i w Moskwę. A niestety reakcja Zachodu na to, co działo się na Białorusi rok temu, była absolutnie spóźniona - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz, publicysta i autor książek o Europie Środkowo-Wschodniej, Tomasz Grzywaczewski.
Białoruskie służby siłowe na pokojowej demonstracji przeciwko przemocy władz
Białoruskie służby siłowe na pokojowej demonstracji przeciwko przemocy władzFoto: Ruslan Kalnitsky / Shutterstock.com

Mieszkaniec białoruskiego miasteczka Ostrowiec został skazany na 3 lata kolonii karnej. Zwolennik opozycji był sądzony za chuligaństwo i znieważenie symboli narodowych. Artur Żwirydouski wywiesił w czerwcu na szkole biało-czerwono-białą flagę. Młody mieszkaniec białoruskiego Ostrowca zdjął też z jednego z urzędów obecną państwową czerwono-zieloną flagę. Chwilę później został zatrzymany. W areszcie spędził ponad 3 miesiące.

granica forum 1200 .jpg
Sejm uchwalił ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej

Zdelegalizowane przez władze Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" informuje, że na Białorusi od sierpnia ubiegłego roku, czyli od momentu rozpoczęcia protestów po wyborach prezydenckich, wszczęto 4690 spraw karnych. Dotychczas obrońcy praw człowieka nadali status więźnia politycznego 805 osobom.

Tymczasem w Polsce temat represji na Białorusi zszedł na dalszy plan w związku ze szturmującymi polskie granice - właśnie z kierunku wschodniego - imigrantami. To element wojny hybrydowej prowadzonej przez Alaksandra Łukaszenkę z państwami Europy Zachodniej. W audycji "Świata pogląd" mówił o tym Tomasz Grzywaczewski.

Czytaj również:

Gość PR24 na początku audycji odniósł się do przyjętej przez Sejm ustawy o budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej. Stwierdził, że odpowiednio skonstruowana zapora, z czujnikami ruchu i kamerami, będzie elementem "zniechęcającym potencjalnych nowych imigrantów do wyruszania na ten szlak przez Białoruś do Unii Europejskiej".

- To jest tylko jeden z elementów tej wojny obronnej, którą my toczymy w obliczu tej hybrydowej agresji ze strony reżimu. Konieczne są również działania polityczne, presja na naszych partnerów zachodnioeuropejskich i amerykańskich, (presja skłaniająca - przyp. red) do nałożenia nowych sankcji na reżim w Mińsku, a również - optymalnie - na reżim na Kremlu, bo przecież to są wspólne działania tzw. prezydenta Łukaszenki i prezydenta Putina - mówił Tomasz Grzywaczewski.

granica polski free słupek ttr sg 1200 .jpg
Migrantom na granicy kończą się wizy. Żaryn: Białorusini ich deportują

Odnosząc się z kolei do sytuacji na Białorusi i represji reżimu Łukaszenki wobec Białorusinów, publicysta stwierdził, że sankcje nałożone na przywódcę Białorusi są niewystarczające. - Te sankcje, żeby były skuteczne, musiałyby być po pierwsze bardziej dotkliwe, po drugie - wymierzone zarówno w Mińsk, jak i w Moskwę. Sankcje takie punktowe, uderzające tylko w reżim Łukaszenki, skuteczne nie będą. A niestety też reakcja Zachodu na to, co działo się na Białorusi, była absolutnie spóźniona - wyjaśnił.

Jego zdaniem Białorusini w ubiegłym roku, walcząc o swoją wolność, "zostali pozostawieni sami sobie". - Zachód - zarówno Bruksela, jak i Waszyngton - biernie przyglądały się wydarzeniom w Mińsku - mówił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:40 PR24_mp3 2021_10_14-17-47-40_ŚwiataPogląd.mp3 Tomasz Grzywaczewski o sytuacji na Białorusi ("Świata pogląd" / PR24)

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Tomasz Grzywaczewski (dziennikarz, publicysta, autor książek o Europie Środkowo-Wschodniej)
Data emisji: 14.10.2021
Godzina emisji: 17.47

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

"Jego niechęć do naszych rodaków jest powszechnie znana". Tomasz Grzywaczewski o Łukaszence

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 17:28
- Z jednej strony jest to działanie motywowane politycznie wewnętrznym zapotrzebowaniem reżimu, z drugiej strony jest tu pewien element osobistej zemsty Łukaszenki na Polakach - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz, komentator polityki międzynarodowej. Zwrócił uwagę na to, że niechęć Łukaszenki "do naszych rodaków jest od dawna powszechnie znana".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Doświadczenie i efekty pracy SG rosną". Kłysiński o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 17:52
- Nasze służby graniczne, również litewskie i łotewskie nauczyły się wielu rzeczy i podniosły swoją skuteczność - tak wnioskuję ze statystyk, które dostarczają, gdzie porównujemy udane i nieudane przejścia - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński (OSW).
rozwiń zwiń