Niemiecka placówka poświęcona przymusowym migracjom. Prof. Madejczyk: udało się zachować równowagę

2021-06-22, 18:34

Niemiecka placówka poświęcona przymusowym migracjom. Prof. Madejczyk: udało się zachować równowagę
Makieta "Centrum Dokumentacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" z 2013 roku . Foto: PAP/DPA/Rainer Jensen

- Wydaje mi się, że udało się utrzymać równowagę, bo to oznaczało przede wszystkim pewne ustawienie wystawy, które zarówno jest widoczne w koncepcji, jak i zostaje wymuszone trochę na zwiedzającym - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN).

W Berlinie, z udziałem kanclerz Merkel, otwarto "Centrum Dokumentacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie". To realizacja dawnego pomysłu Eryki Steinbach, przejętego przez rząd federalny i nieco przeformułowanego w duchu "europejskim" i "ekumenicznym". To placówka poświęcona przymusowym migracjom, w tym wpędzeniom Niemców.

Powiązany Artykuł

free auschwitz 1200.png
Kontrowersje wokół wyroku TSUE ws. "polskich obozów zagłady". "Chroni interesy Niemiec"

- To był zasadniczy problem, którego na początku się obawiano, któremu później wszyscy starali się zapobiec, czyli - jak pokazać sytuację ludności, która doświadczała bolesnego losu, jakim jest utrata własnych domów. Jednak zanim tego doznała, należała do narodu sprawców, sprawców nie tylko zbrodni popełnianych pod niemiecką okupacją. Coraz więcej wiadomo o tym, że wiedza o okrucieństwach popełnianych na Wschodzie istniała wśród dużej części ludności niemieckiej. To jest to rozpięcie: to nie jest jednoznacznie ofiara, ale sprawca, który w wyniku swoich działań staje się ofiarą. 

- Pierwsza część wystawy ma charakter bardziej problemowy, odnosi się do wybranych zagadnień związanych z przymusowymi migracjami, druga dotyczy już punktu ciężkości - Niemiec. Żeby dojść do zakończenia wojny, trzeba przejść przez część, która dotyka tematu niemieckiej okupacji, nie tylko w Polsce - podsumował gość audycji.  

Posłuchaj

Prof. Piotr Madajczyk o "Centrum Dokumentacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" ("Świata pogląd") 11:12
+
Dodaj do playlisty

Przygotowania do otwarcia Centrum trwały 22 lata, jego termin wielokrotnie przesuwano. Projekt od początku budził kontrowersje, także w Polsce. Politycy, naukowcy i dziennikarze wielokrotnie zadawali pytanie, czy w obliczu historycznej winy Niemcy powinny w ogóle pamiętać o cierpieniach swoich wypędzonych.    

    Więcej w nagraniu.

    ***

    Audycja"Świata pogląd"

    Prowadził: Antoni Opaliński

    Gość: prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN)

    Data emisji: 22.06.2021

    Godz. emisji: 16.49

    kmp

    Polecane

    Wróć do strony głównej