X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rząd zmiany" w Izraelu. Ekspert: to bardzo barwna koalicji

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 17:55
Cele jednoczące koalicjantów to: odsunięcie od władzy Benjamina Netanjahu, zapobieżenie kolejnym przedterminowym wyborom i ustabilizowanie sytuacji wewnętrznej w Izraelu. - Chodzi o głębszą zmianę w sposobie funkcjonowania państwa, rozproszenie władzy, by stała się bardziej kolegialna, żeby decyzje były podejmowane w sposób mniej kontrowersyjny, żeby uwzględniać potrzeby różnych grup społecznych, a nie antagonizować je między sobą - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Zielińska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Karolina Zielińska o nowym rządzie Izraela (Świata pogląd)
Nowy premier Izraela Naftali Bennett
Nowy premier Izraela Naftali BennettFoto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

Kneset stosunkiem głosów 60 do 59 udzielił wotum zaufania „rządowi zmiany” tworzonemu przez osiem ugrupowań. Na stanowisko premiera zaprzysiężono lidera prawicy Naftalego Bennetta. Za ponad dwa lata (27 sierpnia 2023 r.) urząd ten przejmie twórca sojuszu, lider partii Jest Przyszłość Jair Lapid. Tym samym dotychczasowy wieloletni premier Benjamin Netanjahu wraz ze swoim obozem politycznym przeszedł do opozycji. „Rząd zmiany” tworzy szeroka koalicja ugrupowań prawicowych (Prawica, Nowa Nadzieja, Nasz Dom Izrael), centrowych (Niebiesko-Biali, Jest Przyszłość), lewicowych (Partia Pracy, Merec) i arabskiej Ra’am.


forum-Netanjahu 1200.jpg
Najdłużej urzędujący premier Izraela odchodzi. Powstał rząd Naftalego Bennetta

Gość Polskiego Radia 24 zauważyła, że jest to bardzo barwna koalicja, która szła do wyborów pod hasłem odsunięcia Netanjahu od władzy, zasadniczej zmiany w polityce izraelskiej, stylu jej uprawiania i treści. - Chodzi o głębszą zmianę w sposobie funkcjonowania państwa, rozproszenie władzy, by stała się bardziej kolegialna, żeby decyzje były podejmowane w sposób mniej kontrowersyjny, żeby uwzględniać potrzeby różnych grup społecznych, a nie antagonizować je między sobą. Chodzi również o zaprzeczenie stylowi uprawiania dotychczasowej polityki, która balansowała na krawędzi podważania podstaw ustrojowych, niezależności wymiaru sprawiedliwości i mediów - powiedziała Karolina Zielińska.

Podkreśliła również, że nową koalicję rządzącą tworzą silne postacie polityczne. - Przez ostatnie miesiące, biorąc pod uwagę kontekst, w jakim powstawał ten rząd, wojnę z Hamasem, zamieszki etniczne w Izraelu, potrafili się jednak dogadać. Niektórzy z nich funkcjonowali w gabinecie  Netanjahu, inni byli w opozycji, ale  nadal potrafili ze sobą rozmawiać. Stwarza to nadzieję, że przetrwają dłuższy czas - tłumaczyła ekspert. 


Posłuchaj
12:07 PR24_mp3 2021_06_15-16-47-28.mp3 Karolina Zielińska o nowym rządzie Izraela (Świata pogląd)

 

Najpewniej wraz ze zmianą rządu zmieni się również polityka zagraniczna Izraela. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Karolina Zielińska (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 15.06.2021

Godzina: 16.48 

PR24

Czytaj także

Najdłużej urzędujący premier Izraela odchodzi. Powstał rząd Naftalego Bennetta

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 21:07
Izraelski parlament jednym głosem przewagi wybrał nowy rząd Naftalego Bennetta. Za nowym gabinetem głosowało 60 posłów, przeciwko było 59. Według umowy koalicyjnej, premier Naftali Bennett będzie na czele rządu przez 2 lata, a po nim na 2 lata władze przejmie Yair Lapid.
rozwiń zwiń