X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jacek Przybylski: Chiny wyrosły na najważniejszego wroga Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 17:30
- Joe Biden chciałby uspokojenia sytuacji na linii Waszyngton-Moskwa, aby mógł się zająć swoim największym przeciwnikiem, czyli Chinami, które jednoznacznie wyrosły na głównego i najważniejszego wroga Ameryki - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Przybylski z tygodnika "Do Rzeczy". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Theresa Schmitt/shutterstock

16 czerwca w Genewie dojdzie do spotkania Joe Bidena i Władimira Putina. Jak poinformowała amerykańska administracja, przywódcy państw mają rozmawiać o "wszystkich pilnych kwestiach", które stoją na przeszkodzie przywrócenia "przewidywalności i stabilności w relacjach amerykańsko-rosyjskich". Moskwa wskazała natomiast, że prezydenci poruszą tematy dotyczące dwustronnych stosunków, walki z pandemią, konfliktów regionalnych i stabilności nuklearnej. 

Czytaj także:
1200_Johnson_Biden_PAP.jpg
Rusza szczyt G7. Wśród tematów pandemia COVID-19 i globalne ocieplenie

Spotkanie z Władimirem Putinem jest jednym z punktów pierwszej zagranicznej podróży prezydenta USA. Z kolei 11 czerwca ruszył szczyt G7, podczas którego najważniejszym tematem jest sytuacja epidemiczna. Omówione zostaną także kwestie polityki zagranicznej i kryzysu klimatycznego. 

Posłuchaj
11:27 _PR24_AAC 2021_06_11-16-48-22.mp3 Jacek Przybylski o polityce zagraniczne Joe Bidena ("Świata pogląd")

Waszyngton-Moskwa-Pekin

- Joe Biden chciałby uspokojenia sytuacji na linii Waszyngton-Moskwa, aby mógł się zająć swoim największym przeciwnikiem, czyli Chinami - wskazał Jacek Przybylski i podkreślił, że kraj ten "jednoznacznie wyrósł na głównego i najważniejszego wroga Ameryki".

Jak zauważył rozmówca, "środek ciężkości gospodarczej cały czas, mimo pandemii, przesuwa się w kierunku Azji". - To też widzą największe europejskie kraje, stąd zabieganie o poprawę stosunków Waszyngtonu z Berlinem - wyjaśnił. Według dziennikarza prezydent USA chce "móc polegać na Niemcach jako na partnerze, który trzyma się Stanów Zjednoczonych, a który niekoniecznie inwestuje w relacje z Chinami".

Czytaj także:
Unia Europejska 1200 free
Jest stanowisko UE na szczyt G7. Wśród postulatów potępienie destrukcyjnych działań Rosji

Czytaj także:

Stosunki polsko-amerykańskie

Jacek Przybylski odniósł się także do piątkowego wywiadu z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem, opublikowanego w "Rzeczypospolitej". Zdaniem gościa PR24 rozmowę tę można odczytywać jako wyraz rozczarowania amerykańską polityką.

- Zbigniew Rau podkreślał, że część decyzji podjęto ponad naszymi głowami, a to właśnie Polska i Ukraina są tymi krajami, które najwięcej potencjalnie mogą stracić na dokończeniu budowy Nord Stream 2 - zauważył rozmówca. - Raczej nikt włącznie z samym Joe Bidenem, nie ma wątpliwości co do tego, że to jest potencjalnie ważna broń w arsenale rosyjskim - skomentował i dodał, że "Rosja nieraz już pokazywała, że lubi z tej broni korzystać". 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja"Świata pogląd"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Jacek Przybylski ("Do Rzeczy")

Data emisji: 10.06.2021

Godz. emisji: 16.47

jbt/pr24/IAR/businessinsider.com.pl

Czytaj także

Joe Biden w Europie. Dr Winkler: USA wracają do polityki Obamy

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 18:30
- Mamy niejako powrót do stanowiska Baracka Obamy, czyli znaczącego wsparcie dla integracji europejskiej, a zwłaszcza dla Niemiec, które stały się głównym partnerem dla administracji Joe Bidena. Wyrazem tego jest wycofanie się USA z sankcji wobec Nord Stream 2 i umożliwienie współpracy niemiecko-rosyjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Lasota: w relacjach z Rosją Joe Biden wykazuje się naiwnością

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 20:42
- Niektóre wypowiedzi niestety przypominają słowa prezydenta Roosevelta z 1940 czy 1943 roku, kiedy on postrzegał Rosję jako normalnego partnera. Niewykluczone, że w trakcie tej wizyty dotrze do administracji Bidena, że Rosja jest troszkę innym krajem - mówiła w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, publicystka, autorka książek, dziennikarka na co dzień mieszkająca w USA. W ten sposób skomentowała wizytę Joe Bidena w Europie oraz jego plan spotkania z Władimirem Putinem.
rozwiń zwiń