X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Joe Biden w Europie. Dr Winkler: USA wracają do polityki Obamy

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 18:30
- Mamy niejako powrót do stanowiska Baracka Obamy, czyli znaczącego wsparcie dla integracji europejskiej, a zwłaszcza dla Niemiec, które stały się głównym partnerem dla administracji Joe Bidena. Wyrazem tego jest wycofanie się USA z sankcji wobec Nord Stream 2 i umożliwienie współpracy niemiecko-rosyjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson z małżonką podczas spotkania z Joe Bidenem
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson z małżonką podczas spotkania z Joe Bidenem Foto: PAP/EPA/Hollie Adams

Pierwszym punktem ośmiodniowego pobytu Bidena w Europie jest spotkanie z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Odbędzie się ono w Carbis Bay, małej miejscowości w Kornwalii, gdzie będzie też miał miejsce szczyt przywódców państw grupy G7. 

Joe Biden PAP 1200.jpg
Joe Biden wyruszył w swoją pierwszą prezydencką podróż zagraniczną. Na początek Anglia

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że tzw. specjalne relacje USA-Wielka Brytania różnie układały się w ostatnich latach. - Gdy Brytyjczycy ogłosili referendum ws. wyjścia z UE, Barack Obama stwierdził, że Wielka Brytania znajdzie się na końcu kolejki, jeśli chodzi o podpisywani umów o współpracy gospodarczej z USA. Zmiana administracji w USA na republikańską oznaczała wsparcie dla obranego przez Brytyjczyków kursu wyjścia z UE. W tej chwili mamy niejako powrót do stanowiska Obamy, czyli znaczącego wsparcia dla integracji europejskiej, a zwłaszcza dla Niemiec, które stały się głównym partnerem dla administracji Bidena. Wyrazem tego jest wycofanie z sankcji wobec Nord Stream 2 i umożliwienie współpracy niemiecko-rosyjskiej - powiedział dr Krzysztof Winkler.

Oczekuje się jednak, że Biden i Johnson potwierdzą istnienie "specjalnych relacji" pomiędzy USA i Wielką Brytanią, choć jest między nimi także sporo różnic. Prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jack Sullivan powiedział w środę, że Biden ma "głębokie obawy", iż spór pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską dotyczący protokołu w sprawie Irlandii Północnej może zagrozić pokojowi w tej prowincji.

Posłuchaj
11:22 PR24_mp3 2021_06_10-16-48-18.mp3 Dr Krzysztof Winkler o europejskiej podróży Joe Bidena (Świata pogląd)
 

Szczyt G7 w Carbis Bay rozpocznie się w piątek. W niedzielę wieczorem Biden odleci do Brukseli, gdzie w poniedziałek odbędzie się szczyt przywódców państw NATO. W środę 16 czerwca w Genewie Biden spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.       

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Świata pogląd"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: dr Krzysztof Winkler (UW)

Data emisji: 10.06.2021

Godz. emisji: 16.47

PR24

Czytaj także

"Wielki moment i szansa dla świata". Boris Johnson o dzisiejszym spotkaniu z Joe Bidenem

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 06:49
Dziś spotkanie brytyjskiego premiera i prezydenta USA. Joe Biden jest już w Anglii. Jutro zacznie się tam szczyt grupy G7. Wcześniej - rozmowa z Borisem Johnsonem, gospodarzem spotkania. Dla liderów to pierwsza okazja, by spotkać się twarzą w twarz.
rozwiń zwiń