X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Eskalacja wydaje się nieunikniona". Paweł Rakowski o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 17:50
Gościem Polskiego Radia 24 był Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej, który w rozmowie z Antonim Opalińskim mówił m.in. o zmasowanych uderzeniach sił izraelskich na cele w Gazie, a także o zamieszkach w między Arabami i Izraelczykami w miastach Izraelu.
Wojska izraelskie podczas starć z palestyńskimi demonstrantami
Wojska izraelskie podczas starć z palestyńskimi demonstrantami Foto: PAP/EPA/ABED AL HASHLAMOUN

Izraelska armia przygotowuje plany operacji lądowej, które miały zostać przedstawione jej najwyższemu dowództwu - ogłosił jej rzecznik. Od kilku dni trwa wymiana ognia między Izraelem a rządzącym w Strefie Gazy palestyńskim Hamasem.

Michał Kleiber 1200.jpg
"Po obu stronach są polityczne interesy, żeby konflikt się zaostrzył". Prof. Kleiber o Stefie Gazy

Czy będzie inwazja wojskowa od strony lądu na Strefę Gazy? 

- Niestety ona wydaje się nieunikniona na chwilę obecną. Zdaniem bliskowschodnich komentatorów Izrael czeka na koniec ramadanu, obserwuje również reakcję świata arabskiego, czy on właściwie zaakceptuje to, żeby Izrael wszedł do Strefę Gazy. Przypominam, że Izrael od dłuższego czasu ściśle koordynuje szereg swoich inicjatyw strategicznych i militarnych poczynań z takim krajami jak Arabia Saudyjska, czy Egipt. Tak więc Izrael musi liczyć się z opinią świata arabskiego. Najprawdopodobniej ważą się jeszcze głosy, czy po cichu te państwa udzielą poparcia Izraelowi, czy też nie - odpowiedział Paweł Rakowski. 


Posłuchaj
12:13 PR24_mp3 2021_05_14-16-47-28.mp3 Paweł Rakowski o konflikcie izraelsko-palestyńskim ("Świata pogląd")

 

- Oczywiście im większa będzie eskalacja konfliktu tym Izrael będzie zmuszony do inwazji na Strefę Gazy, tym bardziej, że jak już widzimy, chociażby po materiałach, które opublikował Hamas na swoich mediach społecznościowych (w których występowali bojownicy w irańskich mundurach, jak i też pokazywali broń, która była konstruowana wedle myśli irańskiej), to wydaje się już nieuniknione, żeby w celach strategicznych Izrael chciał osłabić irańskie aktywa w swoim pobliżu - podkreślił ekspert ds. polityki bliskowschodniej.                       

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Świata pogląd"

Prowadził: Antoni Opaliński

GośćPaweł Rakowski (komentator polityki bliskowschodniej)

Data emisji: 14.05.2021

Godz. emisji: 16.47

kmp

Czytaj także

Rakowski o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie: tygodnie napięć obróciły się w niekorzystną sytuację

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 17:27
- Bardzo ważne jest stanowisko Turcji, której prezydent mobilizował Palestyńczyków do dalszego oporu. Zdaniem arabskich obserwatorów jest to rodzaj podpuszczenia palestyńskiej ulicy - skomentował w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, publicysta i komentator polityki bliskowschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Władze Palestyny są oderwane od rzeczywistości". Dr hab. Łukasz Fyderek o eskalacji w Strefie Gazy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 18:58
- Ostatnie protesty, do których dochodziło na terenach wschodniej Jerozolimy, czy na terenach Izraela, pokazały przede wszystkim to, że władze w szczególności Autonomii Palestyńskiej, ale także Hamas, są w dużym stopniu oderwane od rzeczywistości, codzienności Palestyńczyków, że są nierelewantne, są zmarginalizowane - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń