X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wybory parlemantarne w Szkocji. Dr Winkler: ich wynik może być kolejną okazją do referendum

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 18:50
Gościem Polskiego Radia 24 był dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego, który mówił m.in. o znaczeniu wyborów do regionalnych parlamentów w Szkocji i Walii. 
Przeciwnicy partii SNP
Przeciwnicy partii SNP Foto: PAP/EPA/ROBERT PERRY

Mieszkańcy Szkocji i Walii wybierają swoje parlamenty. Szczególną uwagę przyciągają wybory w Szkocji, bo rządząca od 2007 roku Szkocka Partia Narodowa (SNP) dąży do oderwania Szkocji od Zjednoczonego Królestwa.

Boris Johnson free tt 1200.jpg
"Forsowane bez względu na koszt". Johnson krytykuje obietnicę referendum w Szkocji

- O ile w Walii wynik będzie raczej do przewidzenia - wygra zapewne Partia Pracy, ze wzmocnioną pozycją Partii Konserwatywnej, o tyle w Szkocji mamy do czynienia z tym, że po raz kolejny Szkocka Partia Narodowa ogłasza, że będzie dążyła do tego, żeby uzyskać prawo do kolejnego referendum niepodległościowego - podkreślił Winkler. 

Co Szkoci myślą o uzyskaniu swojej niepodległości?

- Sondaże z kwietnia wskazują, że 46 proc. Szkotów jest przeciwko niepodległości, a 45 proc. za nią. Ostatni sondaż jest jeszcze nawet gorszy dla zwolenników niepodległości, bo 47 proc. przeciwko i 44 proc. za ewentualnym rozdziałem od Zjednoczonego Królestwa. Jednak, co jest jeszcze ciekawsze, zapytano o to, czy popierają bardzo szybkie referenda (...) to ok. 50 proc. mówi, że nie, a tylko 20 proc. jest zdania, że powinno być przeprowadzone. To pokazuje, że w zasadzie priorytetem dla Szkotów jak i większości obywateli, nie tylko Zjednoczonego Królestwa jest kwestia wyjścia z kryzysu związanego z COVID-19 - powiedział gość audycji.


Posłuchaj
11:48 PR24_mp3 2021_05_06-16-47-44.mp3 Dr Krzysztof Winkler o znaczeniu wyborów parlamentarnych w Szkocji ("Świata pogląd")

       

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Świata pogląd"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: dr Krzysztof Winkler (UW)

Data emisji: 06.05.2021

Godz. emisji: 16.47

kmp

Czytaj także

"Największy kryzys wizerunkowy od czasów abdykacji Edwarda VIII". Dr Winkler o wywiadzie Harry'ego i Meghan

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 17:30
- To największy kryzys wizerunkowy od czasów abdykacji Edwarda VIII. Wynika to stąd, że zachowanie pary książęcej przypomina w bardzo dużym zakresie zachowanie Edwarda VIII i pani Simpson - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Krzysztof Winkler.
rozwiń zwiń