X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Stanowisko EMA ws. preparatu AstraZeneki. Libura: może to uderzyć rykoszetem w globalny program szczepień

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 16:52
- Nieszczęśliwe wydarzenia związane z tym preparatem uderzają w zaufanie do szczepionek w ogóle. Problemy wokół AstraZeneki mogą uderzyć rykoszetem w globalny program szczepień - ostrzegała na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. zdrowia Maria Libura. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/DiZiga

Europejska Agencja Leków poinformowała, że prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów krwi po szczepieniu preparatem AstraZeneki jest bardzo niskie. Według EMA zakrzepy krwi powinny być jednak wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne tej szczepionki.


Cezary GMyz.jpg
"Powinniśmy być ostrożni". Cezary Gmyz o szczepionce Sputnik V

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 komunikat EMA miał na celu uspokojenie nastrojów, ale nie był "najbardziej szczęśliwy". - Wielka Brytania ma już za sobą kampanię w tej sprawie. Podano liczby, że ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi sięga czterech osób na milion. Na tym polega rzadkość. Nakładają się na to problemy, które UE miała z producentem. Powstało wrażenie, że nie wiadomo o co chodzi. Widać brak jasnej linii komunikacyjnej i transparentności. Nieszczęśliwe wydarzenia związane z tym preparatem uderzają w zaufanie do szczepionek w ogóle. Problemy wokół AstraZeneki mogą uderzyć rykoszetem w globalny program szczepień - powiedziała Maria Libura.

Poszczególne kraje przyjmują różne rozwiązania związane z preparatem AstraZeneki. Belgia zakazuje podawania szczepionki do 56 roku życia, a Wielka Brytania wprowadza ograniczenia dla najmłodszych generacji. - Każde z państw kieruje się własnymi danymi, brakuje koordynacji. Przy tak dużych rozbieżnościach zaczynają pojawiać się wątpliwości. To nie jest transparentne dla odbiorcy, stwarza wrażenie chaosu - tłumaczyła ekspert. 


W Wielkiej Brytanii po podaniu ponad 18 mln dawek szczepionki firmy AstraZeneca odnotowano do tej pory 30 przypadków wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, a siedem osób, u których one wystąpiły, zmarło.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świata pogląd"

ProwadzącyAntoni Opaliński

Gość: Maria Libura (ekspert ds. zdrowia)

Data emisji: 8.04.2021

Godzina emisji: 16.47

PR24/tj

Czytaj także

Szczepionka AstraZeneca a powikłania. Producent zbada wszystkie przypadki zakrzepów

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 06:48
Koncern AstraZeneca zbada wszystkie przypadki zakrzepów krwi po podaniu szczepionki. Informacja o możliwości zakrzepów zostanie też umieszczona jako jeden z możliwych skutków ubocznych. To reakcja na wcześniejsze informacje Europejskiej Agencji Leków, która uznała, że powikłania mogą być efektem podania brytyjsko-szwedzkiej szczepionki.
rozwiń zwiń