X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Relacje między USA a Chinami. Albert Świdziński: nie dojdzie do głębszego porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 17:42
- Nie wydaje mi się, żeby mogło dojść do przełomowych ustaleń czy do jakiegoś głębszego porozumienia - powiedział w Polskim Radiu 24 Albert Świdziński z portalu Strategy&Future na temat relacji pomiędzy USA a Chinami.
Spotkanie przedstawicieli USA i Chin na Alasce
Spotkanie przedstawicieli USA i Chin na Alasce Foto: PAP/EPA/LIU JIE / XINHUA

W Anchorage na Alasce zakończyły się w piątek dwudniowe amerykańsko-chińskie rozmowy wysokiego szczebla. - To spotkanie było o tyle zaskakujące, że rzeczywiście kontakty pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami nie będą lepsze w najbliższych latach - ocenił ekspert. - Być może staną się mniej chaotyczne - dodał.

PAP Antony Blinken 1200.jpg
Relacje USA-Chiny. Czekają nas kolejne tarcia?

- Odnoszę wrażenie, że to spotkanie i wydźwięk wypowiedzi zarówno Antonego Blinkena, czyli sekretarza stanu USA, jak i chińskich dyplomatów były w pewnym stopniu wykalkulowane na odbiór wewnętrzny - skomentował Świdziński.

Posłuchaj
11:16 _PR24_AAC 2021_03_22-16-48-38.mp3 Albert Świdziński o relacjach między USA a Chinami (PR24/Świata Pogląd)

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 w najbliższym czasie nie dojdzie do "przełomowych ustaleń czy do jakiegoś głębszego porozumienia". - Stany Zjednoczone i Chiny są w stanie głębokiej rywalizacji systemowej, strukturalnej, takiej, której nie da się rozwiązać za pomocą rozmów - zauważył.

Sytuacja Tajwanu

- Głównym problemem jest Tajwan w ten sam sposób, w jakim Berlin Zachodni był problemem podczas zimnej wojny - stwierdził Świdziński. - W pewien sposób jest częścią architektury bezpieczeństwa tworzonej przez USA. Tajwan łączą bliskie relacje z USA. Jednocześnie jest on ze strategicznego punktu widzenia w bardzo niekorzystnej pozycji, jeśli chodzi o obronę Tajwanu - powiedział.

Czytaj także: 

Jak podkreślił gość Polskiego Radia 24, "relacje pomiędzy USA a Chinami są w pewnym stopniu gorsze i mniej stabilne niż relacje pomiędzy USA a ZSRR".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Albert Świdziński (analityk Strategy&Future)
Data emisji: 22.03.2021
Godzina emisji: 16.48

itom/pr24

Czytaj także

USA chcą "wiarygodnego odstraszenia" Chin. Zaczynają rozmowy z sojusznikami

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 04:38
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin oświadczył, że udaje się do Azji na serię rozmów z sojusznikami Ameryki na temat zacieśnienia współpracy militarnej i stworzenia "wiarygodnego odstraszania" wobec Chin. Podczas tygodniowej podróży, pierwszej zagranicznej od czasu objęcia urzędu 22 stycznia, Austin ma odwiedzić Tokio, Seul i Delhi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To najwierniejszy sojusznik USA". Paweł Behrendt o wizycie Blinkena w Japonii

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 18:06
 - W ubiegły piątek odbył się wirtualny szczyt nie do końca formalnej platformy współpracy między USA, Australią i Indiami, które dyskutowały na temat zacieśnienia współpracy w celu - wprost tego nie mówiono - powstrzymywania Chin w Azji Wschodniej, ale nie tylko. Wizyta sekretarzy Blinkena i Austina jest tego logiczną konsekwencją - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt z Instytutu Boyma. 
rozwiń zwiń