X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pielgrzymka papieża do Iraku. Ks. prof. Naumowicz: liczba chrześcijan zmalała tam o ponad milion

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 17:08
- Jeszcze 30 lat temu obliczało się, że w Iraku jest ok. 1,5 mln chrześcijan, czyli ok. 6-7 proc. społeczeństwa. Dzisiaj jest to ok. 250 tys., czyli poniżej jednego procenta ludności - powiedział o sytuacji chrześcijan w Iraku ks. prof. Józef Naumowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Papież podczas pielgrzymki do Iraku
Papież podczas pielgrzymki do IrakuFoto: PAP/EPA/MURTAJA LATEEF

Rozpoczęła się podróż Ojca Świętego do Iraku. Papież Franciszek jako pierwsza w historii głowa Kościoła katolickiego przez najbliższe cztery dni będzie podróżował przez Irak i iracki Kurdystan. Planuje odwiedzić Bagdad, Erbil, Mosul i Karakosz.

papież irak 1200.jpg
Wzmożone środki bezpieczeństwa podczas pielgrzymki papieża. Iracki generał: jesteśmy gotowi na każdy scenariusz

Prześladowania

Gość Polskiego Radia 24 zaznacza, że spadająca w Iraku liczba chrześcijan ma związek z prześladowaniami i działalnością tzw. państwa islamskiego w tym kraju. - Jeszcze 30 lat temu obliczano, że mieszka tam ok. 1,5 mln chrześcijan, czyli ok. 6-7% społeczeństwa. Dzisiaj jest to ok. 250 tys., czyli poniżej jednego procenta ludności. Największym wyznaniem wśród chrześcijan są Chaldejczycy należący do Kościoła katolickiego. Jutro w katedrze w Bagdadzie papież będzie sprawował liturgię, po raz pierwszy w obrządku chaldejskim - powiedział.

- Dzisiaj papież był już w katedrze syryjskiej, także należącej do Kościoła katolickiego. To słynna katedra Matki Bożej Zbawienia, gdzie 11 lat temu doszło do tragedii. Dżihadyści wdarli się do kościoła w trakcie mszy świętej i zabili ponad 10 wiernych, a ranili ponad 70 - przypomniał duchowny.

Czytaj także:

Ks. prof. zaznaczył także, że duży wpływ na sytuację chrześcijan miało opanowanie przez terrorystów części terytorium Iraku. - Największe skupiska chrześcijan są w jego północnej części, tzw. kurdyjskiej. Tam od 2014 do 2017 roku weszło państwo islamskie i przepędzono stamtąd chrześcijan. Jest tam też miasto Kara Kusz, będące wtedy jedynym w pełni katolickim miastem w kraju - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
11:23 PR24_mp3 2021_03_05-16-47-31.mp3 ks. prof. Józef Naumowicz o sytuacji chrześcijan w Iraku ("Świata pogląd")

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: ks. prof. Józef Naumowicz (UKSW)
Data emisji: 05.03.2021
Godzina emisji: 16.47

dz

Czytaj także

Pomoc dla irackiego Kurdystanu. Caritas Polska rozszerza program Rodzina Rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 03:06
Caritas Polska zaangażuje się w pomoc w irackim Kurdystanie. W ramach rozszerzenia programu Rodzina Rodzinie, pomoc materialna trafi do stu rodzin. - Sytuacja w kraju wciąż jest niestabilna - zwraca uwagę dyrektor irackiego Caritasu Nabil Nissan i dodaje, że wiąże nadzieje ze spodziewaną pielgrzymką papieską do Iraku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Znak nadziei i zaproszenie do przebaczenia". Ks. Halemba o pielgrzymce papieża do Iraku

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 06:24
- Pielgrzymka papieża do Iraku to jedna z jego najtrudniejszych wizyt. Jest znakiem nadziei dla chrześcijan, pokazując, że Kościół publicznie dopomina się o ich prawa, ale także zaproszeniem do przebaczenie – powiedział ks. dr Andrzej Halemba z papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niech ucichnie broń!". Papież Franciszek zaapelował w Bagdadzie o pokój i braterstwo

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 15:18
W bagdadzkim pałacu prezydenckim Franciszek wygłosił przemówienie do władz, korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Papież powiedział, że przybywa do Iraku jako pielgrzym pokoju w imię Chrystusa Księcia Pokoju. 
rozwiń zwiń