X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Relacje Waszyngton-Pekin. Hanna Shen: Joe Biden odwołał część decyzji Donalda Trumpa przeciwko Chinom

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 17:14
- Joe Biden powraca do organizacji, gdzie Chiny mają bardzo duże wpływy. Jest to np. Światowa Organizacja Zdrowia czy Rada Praw Człowieka ONZ, gdzie mało mówi się o łamaniu tych praw w Chinach, a często powtarza się wręcz chińską propagandę - skomentowała politykę USA wobec Chin Hanna Shen, korespondent polskich mediów w Azji.
Audio
  • Hanna Shen o stosunkach USA i Chin ("Świata pogląd")
Joe Biden
Joe BidenFoto: VP Brothers / Shutterstock.com

Chiny wraz z USA rywalizują o miano największej światowej potęgi. Między dwoma mocarstwami trwa wojna handlowa, rywalizacja technologiczna, padają wzajemne oskarżenia ws. pandemii koronawirusa. Stosunki z Chinami za czasów prezydentury Donalda Trumpa były najważniejszym tematem w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Pod znakiem zapytania stoją stosunki z administracją Joe Bidena.

pompeo free 1200
Chiny nakładają sankcje na współpracowników Trumpa. Ekspert: idą na noże

Odwołane decyzje

Gość Polskiego Radia 24 pytana o kształt relacji Chin z nową administracją Stanów Zjednoczonych zaznacza, że zostało cofniętych wiele decyzji, które uderzały w Państwo Środka. - Wiemy, że już w pierwszym tygodniu Joe Biden odwołał kilka decyzji Donalda Trumpa dotyczących Chin. Powraca do organizacji, w których Chiny mają bardzo duże wpływy. Jest to np. Światowa Organizacja Zdrowia czy Rada Praw Człowieka ONZ, gdzie mało mówi się o łamaniu tych praw w Chinach, a często powtarza się wręcz chińską propagandę - powiedziała.

- Warto podkreślić też, że wśród tych decyzji nowej administracji było wstrzymanie na 90 dni decyzji o zakazie instalacji w infrastrukturze energetycznej USA sprzętu pochodzącego z Chin czy Rosji. Takie decyzje Joe Biden argumentuje tym, że należy przyjrzeć się temu, czy takie ograniczenia są uzasadnione - dodała.

Czytaj także:

Zdaniem Hanny Shen Chiny chcą resetu stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, ale pod swoimi warunkami. - Chiny mówią, że są sfery, gdzie można dokonać resetu w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Wśród nich jest np. polityka klimatyczna, która jest zbieżna z polityką Joe Bidena. Ze strony Chin łączy się to jednak z ostrymi warunkami jak np. zniesienie ceł, czy brak ingerencji w politykę Pekinu - powiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
11:26 PR24_mp3 2021_02_23-16-47-33.mp3 Hanna Shen o stosunkach USA i Chin ("Świata pogląd")

***

Audycja"Świata pogląd"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Hanna Shen (korespondentka polskich mediów w Azji)

Data emisji: 23.02.2021

Godz. emisji: 16.47

dz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wróblewski: wystąpienie Joe Bidena to dobry sygnał dla regionu, ale polityka USA w szczegółach dopiero się wykuwa

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 20:00
- To bardzo optymistyczne wystąpienie, które potwierdza zaangażowanie USA w budowę więzi transatlantyckich. Z punktu widzenia Polski, grupy V4, Trójmorza, to bardzo dobra wiadomość - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl politolog Artur Wróblewski, komentując przemówienie Joe Bidena na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Zaznaczył, że polityka USA wobec regionu, także wobec Rosji dopiero się kształtuje. Wskazał na możliwość powrotu do negocjacji o umowie o wolnym handlu między USA i UE (TTIP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parlament Kanady: działania Chin wobec Ujgurów noszą znamiona ludobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 06:56
Narasta międzynarodowy spór dotyczący sytuacji w położonym w północno-zachodnich Chinach Sinciangu - regionie zamieszkiwanym przez wyznających islam Ujgurów. Według śledczych ONZ, w specjalnych obozach umieszczono tam ponad milion osób, a zdaniem kanadyjskiego paramentu sytuacja w Sinciangu nosi znamiona ludobójstwa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maseczki "made in China", a ochrona przed COVID-19. Włoski ekspert ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 08:30
- Połowa dostępnych we Włoszech maseczek FFP2 importowanych z Chin nie spełnia wymaganych norm i nie chroni - twierdzi metrolog Marco Zangirolami, który testuje środki ochrony osobistej na masową skalę. Dodaje, że chińskie maseczki nie są też dostosowane do europejskich rysów twarzy.
rozwiń zwiń