X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wybory prezydenckie w USA. Publicysta: w tym roku to bardzo burzliwy proces

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 17:30
- Patrząc na całość tego procesu, bardzo burzliwego w tym roku, wydaje się, że to jest reguła, do której powoli musimy się przyzwyczajać. Pamiętajmy, że w 2016 roku też były protesty w Arizonie przeciwników Donalda Trumpa, którzy chcieli, by republikańscy elektorzy zagłosowali na Hillary Clinton - powiedział gość Polskiego Radia 24 Maciej Kożuszek, publicysta "Gazety Polskiej".
Audio
  • Maciej Kożuszek o wyborach prezydenckich w USA ("Świata pogląd")
Joe Biden
Joe BidenFoto: Stratos Brilakis / Shutterstock.com

Kolegium Elektorów głosuje nad ostatecznym wyborem prezydenta USA.  - W tym roku sam proces oddawania głosów elektorskich jest trochę automatyczny. Procedura jest taka, że poszczególne stany mianują przed wyborami dwa zestawy elektorskie. Prawo uchwalane w poszczególnych dystryktach definiuje sposób wyboru elektorów jak popular vote, czyli głosowanie na prezydenta w ramach tego stanu - powiedział Maciej Kożuszek.

Donald Trump free sh 1200.jpg
Artur Wróblewski: prezydent Donald Trump jest już przeszłością

Zwolennicy Trumpa wierzą, że wynik wyborów nie jest jeszcze przesądzony. - Głosy elektorskie, które spłyną z amerykańskiego kongresu, zostaną zamknięte w kopertach i otworzone 6 stycznia. Wtedy będzie możliwy proces, na który wielu trzymających się ostatnich drzazg nadziei liczy. Będzie jeszcze można ewentualnie niektóre głosy elektorskie unieważnić - podkreślił gość Antoniego Opalińskiego.

Donald  Trump nie uznaje wygranej Joe Bidena i uważa, że w głosowaniu dochodziło do masowych fałszerstw. - O ile wiele niepokojących sygnałów na temat fałszerstw wyborczych spływało przez miesiąc, od momentu zakończenia wyborów, to jednocześnie stan faktyczny był taki, że w procedurze sądowej nie udało się tego udowadniać, a należy pamiętać, że Sąd Najwyższy to nie jest sąd, który sam przeprowadzi postępowanie dowodowe - podsumował publicysta "Gazety Polskiej".

Zgodnie z procedurą, decyzja Kolegium Elektorów zostanie przyjęta przez Kongres 6 stycznia.

Czytaj także: 


Posłuchaj
12:05 _PR24_AAC 2020_12_14-16-46-30.mp3 Maciej Kożuszek o wyborach prezydenckich w USA ("Świata pogląd")

Więcej w nagraniu.

***

AudycjaŚwiata pogląd

Prowadził: Antoni Opaliński

GośćMaciej Kożuszek, "Gazeta Polska"

Data emisji: 14.12.2020

Godz. emisji: 16.47

kmp

Czytaj także

"Ta afera podważa zaufanie do systemu amerykańskiego". Lasota o kwestionowaniu wyniku wyborów przez Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 20:29
- Problem polega na tym - co do momentu inauguracji 20 stycznia zrobi jeszcze Trump i jak będzie wyglądało tzw. przekazywanie władzy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, publicystka mieszkająca w Waszyngtonie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sąd Najwyższy nie pomógł Trumpowi". Amerykanista o wyniku wyborów w USA

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 20:35
- Przebieg dotychczasowych prób kwestionowania wyniku wyborów przez Donalda Trumpa pokazuje, że potencjału na odwrócenie całościowego rezultatu nie ma - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kohut, ekspert do spraw amerykańskich.
rozwiń zwiń