X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Bardzo ważny krok naprzód". Publicysta o porozumieniu pomiędzy Afganistanem a rządem Talibów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 17:30
- Porozumienie zawarte w tym tygodniu w zasadzie tylko reguluje ramy, w których będą toczyły się rozmowy między Kabulem a Talibanem, a także przewiduje powstanie grupy roboczej, która przygotuje konkretne tematy pod rozmowy pokojowe - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Rydelek, redaktor Puls Lewantu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Markus Stappen/ Shutterstock

Konsensus, który podpisano w tym tygodniu nie przewiduje na razie zwieszenia broni. - Tu jest cały haczyk. W zasadzie można powiedzieć, że to porozumienie nie zmienia diametralnie sytuacji, ale mimo tego, że to mały krok, bo są to dopiero wstępne uzgodnienia, to trzeba przyznać, że mają fundamentalne znaczenie - ocenił gość audycji "Świata pogląd".

shutterstock iran free rakiety free 1200.jpg
Irański parlament zdecydował o znacznym zwiększeniu limitu wzbogacania uranu

Gdy zawarto ugodę między USA a Talibanem w lutym tego roku, przewidywano, że rozmowy pokojowe pomiędzy Talibanem a rządem w Kabulu rozpoczną się już 10 marca. - Rozpoczął się wtedy konflikt o wymianę jeńców. W ten spór zaangażowali się także Amerykanie. Ostatecznie wymiana zakończyła się w sierpniu, a rozmowy rozpoczęły się we wrześniu. Praktycznie od września do grudnia jedynym takim dokumentem, który wynegocjowano jest właśnie porozumienie podpisane w tym tygodniu - dodał Rydelek.

Jak podkreślił publicysta, pomimo tego, że cały czas w Katarze trwają rozmowy pokojowe między rządem w Kabulu a Talibanem, to nieustannie trwają walki. 

Rząd nie zdaje egzaminu

Podczas rozmowy z Antonim Opalińskim redaktor "Pulsu Lewantu" określił afgański rząd "papierowym tygrysem". - Rząd w Kabulu mimo wielu starań nie kontroluje obecnie całego kraju. Taliban z kolei patroluje wiele terenów, zwłaszcza mniej zaludnione części kraju. Władza w niektórych prowincjach, jeżeli chodzi o rząd, ogranicza się w zasadzie tylko do większych ośrodków miejskich - podsumował gość audycji.

Podpisany dokument jest też pierwszą pisemną umową między rządem a rebeliantami od czasu, gdy dziewiętnaści lat temu Stany Zjednoczone obaliły rządy talibów w Afganistanie.

Posłuchaj
11:45 PR24_MPLS 2020_12_03-16-47-36.mp3 Tomasz Rydelek o sytuacji w Afganistanie ("Świata pogląd")

 

***

AudycjaŚwiata pogląd

Prowadził: Antoni Opaliński

GośćTomasz Rydelek, redaktor Puls Lewantu

Data emisji: 03.12.2020

Godz. emisji: 16.47

kmp

Czytaj także

"Ktoś tę decyzję musiał podjąć". Prof. Lewicki o stanowisku Trumpa ws. Iraku i Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 21:05
- Decyzja Donalda Trumpa decyzja była po części propagandowa (…) ale dobra, nie ma powodu, żeby żołnierze amerykańscy przebywali w państwach, w których nie da się wprowadzić porządku - mówił o zapowiedziach wycofania przez USA części wojsk z Afganistanu i Iraku prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Część tej przestrzeni wykorzysta Al-Kaida i tzw. Państwo Islamskie". Raubo o wycofaniu USA z Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 21:45
- Wydaje się, że te wątpliwości co do tego, czy misja będzie mogła funkcjonować, są zasadne - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Winter-Górka z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując decyzję o kontynuacji misji NATO w Afganistanie po ogłoszeniu wycofania się z kraju wojsk amerykańskich. Gościem audycji był także dr Jacek Raubo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. 
rozwiń zwiń