X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wymazana granica". Reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 17:45
- Wędrówka i rozmowa z mieszkańcami dawnego pogranicza uświadomiła mi jak zróżnicowanym krajem była II RP, jak wiele terytoriów obejmowała i jak wiele kultur łączyła - mówił na antenie Polskiego Radia 24 autor książek podróżniczych i filmów dokumentalnych Tomasz ​Grzywaczewski.
Zajęcie Zaolzia w 1938 roku  - wkroczenie wojsk polskich do Trzyńca. Widoczny transparent z okolicznościowym napisem.
Zajęcie Zaolzia w 1938 roku - wkroczenie wojsk polskich do Trzyńca. Widoczny transparent z okolicznościowym napisem.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Wymazana granica" Tomasza Grzywaczewskiego to reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP – od Kaszub, przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury i Pomorze. Autor odnajduje ostatnich pamiętających przedwojenne granice i ich znikanie – nad Bałtykiem, na Śląsku Cieszyńskim, w wioskach Bojkowszczyzny, wysiedleńców z akcji "Wisła", ocalonych z rzezi na Wołyniu, mieszkańców dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, Pokuciu, Polesiu, nad Dźwiną i na krańcach Litwy.

Piłsudski Paderewski NAC-1200.jpg
"Ideologia propaństwowa a nie propartyjna". Prof. Wiesław Wysocki o początkach II RP

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 najbardziej zapomnianym przyczółkiem polskości poza dzisiejszymi granicami Polski jest Zaolzie. - Chodzi o tereny Śląska Cieszyńskiego leżące po czeskiej stronie Olzy. Tam od setek lat mieszkają Polacy. Zachowali swoją tożsamość pomimo tego, że przez większą część tego okresu znajdowali poza terytorium nawet I RP - powiedział Tomasz ​Grzywaczewski.

Przypomniał, że Zaolzie na krótko znalazło się w granicach II RP w 1938 roku. - Często jest to podawane jako przykład polskiego imperializmu, rozbioru Czechosłowacji wraz z Hitlerem. Ta historia jest jednak bardziej skomplikowana. W roku 1919 Czesi wykorzystali słabość Polski, by zabrać te tereny. My skorzystaliśmy ze słabości Czechosłowacji niecałe 20 lat później. Nie ulega jednak wątpliwości, że do I wojny światowej żyły tam setki tysięcy Polaków. Tam polskość trwa od setek lat. Polecam podróż na Śląsk Cieszyński i spotkanie za zapomnianymi Polakami, którzy nadal tam mieszkają - podkreślił autor książek podróżniczych i filmów dokumentalnych.

Tomasz ​Grzywaczewski tłumaczył, że materialne i mentalne ślady polskości widoczne są do dzisiaj na Białorusi. Natomiast najtrudniejsza jego zdaniem była część podróży, która obejmowała dzisiejszą Ukrainę. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: Tomasz ​Grzywaczewski (autor książek podróżniczych i filmów dokumentalnych)  

Data emisji: 11.11.2020

Godzina emisji: 16.49

PR24

Czytaj także

"Nie mam wiary w ukaranie zbrodniarzy". Ewa Siemaszko o ludobójstwie wołyńskim

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 14:20
- Terminu ludobójstwo w stosunku do zbrodni na Wołyniu pierwsi użyli Józef Turowski i mój ojciec Władysław Siemaszko, autorzy jednej z książek wydanej w 1990 r. - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Siemaszko, badaczka ludobójstwa wołyńskiego.
rozwiń zwiń