X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Ekspert: Francja jest zainteresowana libańskimi złożami gazu

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 19:15
- Francuzi dali pewnego rodzaju ultimatum libańskiej elicie politycznej, albo zmiany, albo nie będzie pomocy gospodarczej. Zmiany nastąpiły, jest nowy premier. Pozostaje pytanie, czy za zmianą nazwisk pójdzie zmiana jakości - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej.
Prezydent Emmanuel Macron po raz drugi w ciągu miesiąca odwiedził Liban
Prezydent Emmanuel Macron po raz drugi w ciągu miesiąca odwiedził LibanFoto: PAP/EPA/Nabil Mounzer

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który składa wizytę w Bejrucie, oznajmił we wtorek, że Paryż wstrzyma obiecaną podczas konferencji w 2018 roku pomoc dla Libanu, jeśli rząd tego kraju nie wdroży reform. Liban zmaga się z głębokim kryzysem politycznym i gospodarczym.

Beirut 1200.jpg
Dr Fyderek: Liban kluczowy dla bezpieczeństwa Europy

Jak wyjaśniał Paweł Rakowski, francuskie koncerny są bardzo zainteresowane libańskim obszarem Morza Śródziemnego bogatym w złoża gazu, który mogłyby wydobywać francuskie firmy.  


Posłuchaj
09:24 _PR24_AAC 2020_09_01-16-50-52.mp3 01.09.2020 Paweł Rakowski (Polskie Radio 24 / Świata pogląd)

 

- Jest międzynarodowy konsensus, że jeśli pomoc międzynarodowa, przede wszystkim kapitałowa, ma trafić do Libanu, to muszą być zmiany w systemie egzekucji systemu politycznego tego kraju - mówił gość audycji.

W poniedziałek premierem Libanu został mianowany dotychczasowy ambasador tego kraju w Niemczech Mustafa Adib, po uzyskaniu poparcia głównych partii politycznych w konsultacjach parlamentarnych pod przewodnictwem prezydenta Michela Aouna. Adib, który w sobotę wrócił z Niemiec do kraju, był jedynym kandydatem na stanowisko premiera, które zgodnie z kluczem przypada sunnicie.

- Świeckiego modelu państwa w Libanie nie sposób sobie wyobrazić, to 18 wspólnot religijnych. Obecny system jest, jaki jest, ale Libańczycy mają pretensję wobec jego wykonawców, a nie samego modelu - mówił Paweł Rakowski.

Wspierany przez szyicki Hezbollah i jego sojuszników rząd premiera Hasana Diaba podał się do dymisji sześć dni po wybuchu 4 sierpnia w porcie w Bejrucie, w którym zginęło 190 osób, ponad 6 tys. zostało rannych, a 300 tys. zostało pozbawionych dachu nad głową.

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Paweł Rakowski

Data emisji: 01.09.2020

Godzina emisji: 16.47

PR24/PAP/ka

Czytaj także

Ekspert: Liban jest zakładnikiem Hezbollahu

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 07:17
- W związku z podziałem kraju na wiele regionów i klanów doszło w ciągu ostatnich 30 lat do wypracowania modelu, w którym potężne rody de facto sterują życiem publicznym kraju. Młodzież protestująca na placu w Bejrucie domaga się zmian, jednak wątpliwe jest, czy uda się to zrobić - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Magdalena El Ghamari: Liban jest jednym z trzech najbardziej zadłużonych państw na świecie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 15:35
- Mieszkańcy Libanu żyją od kryzysu do kryzysu. Ostatnie lata to ogromny krach gospodarczy państwa. Jest ono następne w kolejce, gdy mówimy o niechlubnej perspektywie przyszłości na Bliskim Wschodzie - powiedziała dr Magdalena El Ghamari, ekspert ds. międzynarodowych z Collegium Civitas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. prof. Waldemar Cisło: Liban był wzorem pokojowego życia różnych religii. Wszystko się zmieniło

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 20:43
- Nawet nasz papież Jan Paweł II wskazywał Liban jako przykład rozwiązania tych konfliktów religijnych, które mamy chociażby w Iraku czy w innych miejscach na świecie, że można poukładać te relacje chrześcijańsko-muzułmańskie i wewnętrzne muzułmańskie pokojowo. Dzisiaj to wszystko zaczyna się sypać - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Cisło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pomoc cały czas potrzebna". Maciej Dubicki z Caritas o zniszczonym wybuchem Bejrucie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 11:35
- Dla mieszkańców zniszczonego Bejrutu udało się nam zebrać już około 2 mln zł. - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Dubicki z Caritas. Gościem audycji była też Anna Pilaszek, wysłanniczka Caritas do Bejrutu.
rozwiń zwiń