X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Shinzo Abe ma ustąpić z urzędu w związku z chorobą". Paweł Behrendt o premierze Japonii

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 17:22
- Premier Shinzo Abe, to bardzo ciekawa postać. To przedstawiciel ważnej, politycznej dynastii w Japonii. Jest wnukiem byłego premiera Kishiego Nobusuke i kontynuuje linię polityczną dziadka - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt, ekspert do spraw dalekiego wschodu (Instytut Boyma).
Premier Japonii Shinzo Abe zapowiedział ustąpienie z urzędu w związku z chorobą
Premier Japonii Shinzo Abe zapowiedział ustąpienie z urzędu w związku z chorobąFoto: EPA/FRANCK ROBICHON

Premier Japonii Shinzo Abe zamierza zrezygnować z urzędu - poinformowali jego najbliżsi współpracownicy z Partii Liberalno-Demokratycznej. Powodem odejścia premiera są jego problemy ze zdrowiem.

Posłuchaj

09:33 Behrendt.mp3 28.08.2020 Paweł Behrendt o premierze Japonii Shinzo Abe. (Świata Pogląd / PR24)

O planach dymisji premiera Shinzo Abe oficjalnie poinformował jeden z jego współpracowników z Partii Liberalno-Demokratycznej Hiroshige Sego. Japońska agencja Jiji cytuje wypowiedź premiera, który uprzedza o planach odejścia, chcąc uniknąć problemów związanych z nagłą rezygnacją. Japońskie media cytują wypowiedzi polityków, dla których deklaracje Shinzo Abe są jednak zaskoczeniem. W ostatnich dniach narastały spekulacje dotyczące stanu zdrowia szefa japońskiego rządu, ze względu na jego wizyty w szpitalach. Cierpiący na przewlekłą chorobę układu pokarmowego polityk, już raz - ze względu na stan zdrowia - zmuszony był do rezygnacji z funkcji szefa rządu w 2007 roku.

"Prowadził konfrontacyjną polityką względem Chin"

Premier Japonii rządzi cesarstwem od 8 lat. To najdłużej urzędujący po wojnie premier Japonii. Paweł Behrendt mówił w PR24 o znaczeniu tej dymisji oraz o tym, jaki wpływ ten japoński polityk miał na wydarzenia międzynarodowe ostatniej dekady.

- Premierem był dwa razy. W 2007 roku Shinzo Abe ustępował z powodów zdrowotnych. Teraz też ma ustąpić z urzędu w związku z chorobą. Premier Abe to bardzo ciekawa postać. To przedstawiciel ważnej politycznej dynastii, jest wnukiem Kishiego Nobusuke (w latach 1957 -1960 roku premiera Japonii - przyp. red.). Kontynuuje linię polityczną dziadka: jest za remilitaryzacją, sojuszem ze Stanami Zjednoczonymi i konfrontacyjną polityką względem Chin - powiedział ekspert Instytut Boyma.

pap shinzo abe 1200.jpg
Premier Japonii zapowiedział dymisję ze względu na stan zdrowia

Jednym z najważniejszych zadań, które sobie postawił, była zmiana konstytucji i wycofanie skrajnie pacyfistycznych zapisów. Niezdolność do zmiany konstytucji przedstawił jako swoją największą porażkę - dodał Paweł Behrendt.

W audycji także o ścisłej współpracy między Japonia a USA, a także o tym, jakich problemów przysporzyła Japonii pandemia koronawirusa.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Paweł Behrendt, ekspert do spraw dalekiego wschodu, Instytut Boyma
Data emisji: 2.08.2020
Godzina emisji: 16.47

PR24/IAR/PAP/tb

Czytaj także

Japonia – stereotypy a rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 12:00
W "Reszcie świata" tym razem ruszamy do Japonii, żeby z Karoliną Bednarz, japonistką i szefową wydawnictwa Tajfuny, przyjrzeć się powszechnym stereotypom i zderzyć je z japońską rzeczywistością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japońskie media: premier Shinzo Abe z przyczyn zdrowotnych zrezygnuje z urzędu

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 08:05
Premier Japonii Shinzo Abe zamierza zrezygnować z urzędu - poinformowali jego najbliżsi współpracownicy z Partii Liberalno-Demokratycznej. Powodem odejścia premiera są jego problemy ze zdrowiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Japonii zapowiedział dymisję ze względu na stan zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 12:15
Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił w piątek zamiar ustąpienia z urzędu na konferencji prasowej, uzasadniając to problemami zdrowotnymi. Ma pozostać na stanowisku, aż wybrany zostanie nowy szef rządu – podała japońska agencja prasowa Kyodo.
rozwiń zwiń