X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Temat budzący do dzisiaj bardzo duże emocje". Paweł Behrendt o zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 17:15
- W ruchu antyjądrowym prym wiodą mieszkańcy Hiroszimy i Nagasaki, bo na własnej skórze odczuli, czym jest użycie broni jądrowej - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt, autor książek i opracowań o Dalekim Wschodzie, ekspert Instytutu Boyma.
Hiroszima. nz pomnik upamiętniający ofiary bomby atomowej zrzuconej w 1945 roku
Hiroszima. n/z pomnik upamiętniający ofiary bomby atomowej zrzuconej w 1945 rokuFoto: EPA/KIMIMASA MAYAMA

O godzinie 8.15 rano 6 sierpnia 1945 roku, na krótko przed zakończeniem drugiej wojny światowej, Amerykanie zrzucili na Hiroszimę bombę atomową. Miasto zamieniło się w ruinę. Eksplozja nastąpiła na wysokości 580 metrów nad centrum miasta. W ciągu kilku sekund zginęło blisko 80 tysięcy mieszkańców miasta. Temperatura 3500 stopni Celsjusza sprawiła, że przez kilka godzin wybuchały kolejne pożary.

"Era atomowa, zmieniła Japonię i Daleki Wschód"

Paweł Behrendt, autor książek i opracowań o Dalekim Wschodzie, ekspert Instytutu Boyma mówił w PR24 o 75. rocznicy Hiroszimy. Jak wydarzenia sprzed 75 lat wpływają na dzisiejszą Japonię i na politykę bezpieczeństwa w regionie?


Posłuchaj
12:15 JAPONIA.mp3 06.08.2020. Paweł Behrendt: Tragedie Hiroszimy i Nagasaki kładą się na Japonii cieniem aż do dzisiaj. (Świata Pogląd / PR24)

 

Gość przypomniał, że zrzucenie bomb atomowych w 1945 roku: 6 sierpnia o godzinie 8:15 w Hiroszimie oraz 9 sierpnia o godzinie 11:02 w Nagasaki rozpoczęło nowy etap w dziejach ludzkości, bo "era atomowa, zmieniła Japonię i Daleki Wschód".


hiroszima epa 1200.jpg
75. rocznica wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimą.


- Już sami Amerykanie mieli wątpliwości, czy użyć broni atomowej przeciw Japończykom. Zaważyła decyzja prezydenta Harry S. Trumana. Zrzucono obie bomby i do dziś trwają dyskusje, czy było to konieczne (...). Japończycy dawali sygnały, że są skłonni rozmawiać o zawarciu pokoju - przypomniał Paweł Behrendt.

- Hiroszima i Nagasaki położyły się cieniem na Japonii aż do dzisiaj. Przede wszystkim silna opozycja Japończyków wobec broni atomowej jako takiej doprowadziła do dużych problemów w czasie "zimnej wojny". To temat budzący do dzisiaj bardzo duże emocje, dodatkowo został wzmocniony po katastrofie w Fukushimie - dodał.

"Na własnej skórze odczuli, czym jest użycie broni jądrowej"

Gość PR24 mówił o roli Japończyków w światowym ruchu antyjądrowym. - Prym wiodą w nim mieszkańcy Hiroszimy i Nagasaki, bo na własnej skórze odczuli, czym jest użycie broni jądrowej - stwierdził Paweł Behrendt.

W audycji o tym, jak wydarzenia z roku 1945 wpłynęły na współczesną Japonię i relacje Kraju Kwitnącej Wiśni ze Stanami Zjednoczonymi.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Paweł Behrendt, ekspert Instytutu Boyma
Data emisji: 6.08.2020
Godzina emisji: 16.47

PR24/IAR/PAP/tb

Czytaj także

76. rocznica wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimą. Co by było, gdyby spadła na Warszawę? [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 05:54
O godzinie 8.15 rano 6 sierpnia 1945, na krótko przed zakończeniem drugiej wojny światowej, Amerykanie zrzucili na Hiroszimę bombę atomową. Miasto zamieniło się w ruinę. Co by się stało, gdyby podobna tragedia dotknęła Warszawę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o intronizacji cesarza: to radosne święto w całej Japonii

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 17:28
Cesarz Japonii Naruhito formalnie ogłosił we wtorek światu swoje wstąpienie na tron i ślubował wypełniać zapisaną w konstytucji rolę symbolu państwa. W uroczystości w Pałacu Cesarskim w Tokio wzięło udział ok. 2 tys. dostojników z prawie 190 krajów. Wydarzenie to komentował w Polskim Radiu 24 Mariusz Dąbrowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Broń jądrowa w Polsce? Gen. Roman Polko: to czynnik odstraszający

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 21:08
- Obecność USA w Europie stabilizuje nasz kontynent, obecność broni jądrowej powoduje, że równowaga sił nie jest naruszana. Czynnik odstraszający powoduje, że mamy spokój - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko o celach wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Gościem był również Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiroszima: uczczono pamięć ponad 140 tys. ofiar bomby atomowej

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 06:58
W Hiroszimie uczczono pamięć ofiar bomby atomowej, zrzuconej na to miasto przez Amerykanów 75 lat temu. Tegoroczne uroczystości miały skromniejszy niż zazwyczaj charakter ze względu na ograniczenia związane z pandemią.
rozwiń zwiń