X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert: wskazanie osoby odpowiedzialnej za cyberataki jest trudne, ale nie niemożliwe

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 17:39
- Mieliśmy już wcześniej przypadki nakładania sankcji - to przede wszystkim ze strony Stanów Zjednoczonych - na konkretne osoby np. w chińskich siłach zbrojnych. I to nie mówimy tutaj o dowódcach, tylko o konkretnych osobach, które były zaangażowane w taką działalność - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert, redaktor naczelny portalu CyberDefence24 Andrzej Kozłowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Gorodenkoff

Unia Europejska po raz pierwszy w historii nakłada sankcje za cyberataki. Restrykcje wymierzone są w Rosję, Chiny i Koreę Północną. Wstępna zgoda unijnych ambasadorów, o której informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, powołując się na nieoficjalne informacje, została ostatecznie dziś zaakceptowana przez kraje członkowskie i opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. W audycji "Świata pogląd" komentował to Andrzej Kozłowski.

1200_haker_shutterstock.jpg
Pierwsze w historii sankcje za cyberprzestępczość. Ekspert: UE jest świadoma zagrożenia

Jak "złapać za rękę" hakera?

Gość PR24 został zapytany o to, jak UE będzie mogła nakładać sankcje na dane osoby, skoro trudno jest ustalić osobę odpowiedzialną za konkretny atak hakerski. Czy to w ogóle będzie możliwe, czy też nowe prawo Unii Europejskiej będzie martwe?

Czytaj również:

- Atrybucja cyberataku jest bardzo trudna, ale nie jest niemożliwa. Mieliśmy już wcześniej przypadki nakładania sankcji - to przede wszystkim ze strony Stanów Zjednoczonych - na konkretne osoby np. w chińskich siłach zbrojnych. I to nie mówimy tutaj o dowódcach, tylko o konkretnych osobach, które były zaangażowane w taką działalność. Więc jest to możliwe. Jest to oczywiście trudne, wymagające, ale jak najbardziej wykonalne - stwierdził Andrzej Kozłowski.

- Tu zresztą też mówimy o sankcjach unijnych. Jest kwestia nałożenia kolejnych sankcji na Rosję, tutaj mówiliśmy nawet o szefie GRU w związku z tym, że GRU dopuściło się ataków na niemiecki Bundestag. I to nie jest kwestia tego, że szef GRU osobiście siedział przy komputerze i dokonywał tego typu ataku, tylko przewodził organizacji, która była za to odpowiedzialna, więc tutaj można też w taki sposób podejść do kwestii sankcjonowania danej jednostki - dodał ekspert.

Posłuchaj
12:02 PR24_MPLS 2020_07_30-16-47-38_ŚwiataPogląd.mp3 Andrzej Kozłowski o sankcjach UE na osoby odpowiedzialne za cyberataki ("Świata pogląd" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Gość: Andrzej Kozłowski (redaktor naczelny CyberDefence24)
Data emisji: 30.07.2020
Godzina emisji: 17.47

IAR/PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak