X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Dębiec: wspólne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej ws. budżetu UE będzie dużym wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 17:22
- Dużym wyzwaniem dla Grupy Wyszehradzkiej będzie wypracowanie wspólnego stanowiska na kolejny 7-letni okres Funduszu Odbudowy UE. Mamy państwa zadowolone z obecnych propozycji UE, czyli Polskę czy Słowację, mamy państwo jakoś niespecjalnie wypromowane, a więc Węgry i państwo, które może najwięcej stracić, czyli Czechy - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Krzysztof Dębiec o wspólnym stanowisku Grupy Wyszehradzkiej ws. Funduszu Odbudowy UE ("Świata Pogląd")
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Tematem audycji "Świata Pogląd" było spotkanie premierów krajów Grupy Wyszehradzkiej w Zamku Lednice koło Brna i stanowisko państw Grupy wobec negocjacji budżetowych UE. - Dużym wyzwaniem dla Grupy Wyszehradzkiej będzie wypracowanie wspólnego stanowiska na kolejny 7-letni okres Funduszu Odbudowy UE. Państwa te mają różną perspektywę. Czechy mają PKB na ponad 90 proc. średniej unijnej, są także kryteria brane pod uwagę przy podziale funduszu na odbudowę gospodarczą UE - ocenił dr Krzysztof Dębiec.

premier-1200-pap.jpg
Premier: trzeba zastosować sprawiedliwy rozdział środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy

"Różnice są w detalach"

- Pierwsze sygnały mówią o tym, że państwa wyszehradzkie będą dążyć do większego uwzględniania PKB, a w mniejszym stopniu wzrostu bezrobocia. Na niekorzyść Czechów działa tutaj najniższa stopa bezrobocia w całej UE. Mamy państwa zadowolone z obecnych propozycji UE, czyli Polskę czy Słowację, mamy państwo jakoś niespecjalnie wypromowane, a więc Węgry i państwo, które może najwięcej stracić, czyli Czechy - tłumaczył. 

Jego zdaniem "wszystkie państwa Grupy Wyszehradzkiej popierają wspólną politykę rolną, ale różnice są w detalach. Czechy i Słowacja sprzeciwiają się ograniczeniu dotacji dla największych gospodarstw rolnych. Polska niekoniecznie ma w tym interes. Nowy rząd Słowacji zaczął się powoli jednak godzić z tym, że ograniczenie pieniędzy dla największych farm będzie prawdopodobnie wprowadzone". 

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Polska miała być najbardziej stratna. Tak się nie stało". Ekspert o Funduszu Odbudowy UE

- Spodziewałbym się, że czwórka wyszehradzka wystąpi razem w ograniczonym stopniu. Być może Czechy uzyskają większe pole do podkreślenia swojego stanowiska, natomiast wspólne stanowisko w ramach Funduszu Odbudowy UE będzie bardzo problematyczne - podsumował rozmówca. 

W audycji również kwestia polityki wewnętrznej Czech.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Krzysztof Dębiec (OSW)

Data emisji: 12.06.2020

Godzina emisji: 16.48

PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polska może przejść do roli płatnika". Prof. Tomasz Grosse o Funduszu Odbudowy UE

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 09:46
- Wspólny dług po raz pierwszy będzie emitowany na taką skalę. W dłuższej perspektywie prawdopodobnie również będziemy gwarantować pożyczki takich jak Włochy i Hiszpania. Polska przesunie się z roli beneficjentów do roli płatników - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusz odbudowy UE po kornawirusie: Ryszard Czarnecki: uzyskaliśmy pole position

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 20:45
- Na pewno jesteśmy w klubie największych beneficjentów obok Hiszpanii i Włoch. Jesteśmy także z Niemcami i Francją, które żyrują fundusz odbudowy. Na pewno każde państwo musi coś otrzymać - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska prymusem Europy". Francuski dziennik chwali nasz rząd za działania w walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 14:35
"COVID-19: Polska europejskim prymusem" - tytułuje swoją analizę sytuacji epidemicznej i gospodarczej w Polsce w kontekście pandemii francuski dziennik ekonomiczny "Les Echos" w czwartek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będziemy dbali o każde euro, będziemy dbali o nasz interes". Premier po szczycie V4

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 21:24
"Wypracowaliśmy i potwierdziliśmy stanowisko Grupy Wyszehradzkiej wobec Europejskiego Funduszu Odbudowy; będziemy dbali o każde euro, będziemy dbali o nasz interes" - napisał w czwartek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezprecedensowa kwota". Premier ujawnił, ile pieniędzy Polska może otrzymać z UE

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 15:41
- Polska może otrzymać z Funduszu Odbudowy Gospodarczej i nowej perspektywy budżetowej UE ponad 700 mld zł - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem polsatnews.pl. Zapewnił, że negocjacje w kwestii środków z budżetu UE na lata 2021-2027 przebiegają bardzo dobrze.
rozwiń zwiń