X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historyk: Niemcy nie rozliczyli się ze zbrodni nazistowskich

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 17:18
- Po II wojnie światowej Niemcy robili wszystko, by nie ponieść odpowiedzialności materialnej za dokonane zniszczenia, i to im w dużej mierze się udało. Do dziś nie rozliczyli się ze zbrodni nazistowskich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk pracujący w Niemczech.
Audio
  • Prof. Bogdan Musiał o postrzeganiu systemów totalitarnych z XX w. w Europie Zachodniej ("Świata Pogląd")
Adolf Hitler (z lewej) w rozmowie z Hermanem Goeringiem (z prawej) na Oksywiu (1939)
Adolf Hitler (z lewej) w rozmowie z Hermanem Goeringiem (z prawej) na Oksywiu (1939)Foto: NAC

Tematem audycji był Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem i wiedza Europy Zachodniej w zakresie XX-wiecznych totalitaryzmów. - W opinii publicznej totalitaryzm rozumie się jako narodowy socjalizm lub faszyzm. W świadomości europejskiej, z perspektywy Europy Zachodniej, jest to narodowy socjalizm, który określa się jako prawicowy totalitaryzm, co jest oczywistą nieprawdą, gdyż to lewicowy totalitaryzm. Jest tak chociażby w Niemczech - ocenił prof. Bogdan Musiał. 

"Wielkie zakłamanie"

mid-20525066 (1).jpg
Konferencja w 72. rocznicę stracenia Witolda Pileckiego. Europoseł Anna Fotyga jednym z organizatorów

- Niewiedza, ignorancja, lobbing to tylko niektóre z aspektów propagandy prokomunistycznej. Byli członkowie partii komunistycznej do dziś często pełnią wysokie funkcje w Unii Europejskiej, a także w rządach. Te osoby robiły wszystko, aby komunizmu nie postrzegać jako przestępczy i zbrodniczy - dodał. 

- Jestem w postrzegany w Niemczech jako antykomunistyczny, z czego jestem dumny. Demokrata musi być jednak antykomunistyczny. Sowieci mieli dużo więcej okazji do popełniania zbrodni niż narodowi socjaliści - zwrócił uwagę gość Polskiego Radia 24.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Atak hakerski GRU na Bundestag. Ekspert: agentura rosyjska działa w Niemczech bardzo mocno

Jego zdaniem "kłamstwem jest to, że Niemcy Zachodnie rozliczyły się z narodowego socjalizmu. Po 1949 r. robili wszystko, by uchronić niemieckich zbrodniarzy przed karą za popełnione zbrodnie. To Niemcy robili wszystko, by nie ponieść odpowiedzialności materialnej za dokonane zniszczenia, i to im w dużej mierze się udało. Do dziś nie rozliczyli się ze zbrodni nazistowskich".

- Niemcy odżegnują się od narodowego socjalizmu i wszędzie szukają faszystów. Jest jednak powiedzenie, że "dzisiejsi antyfaszyści są nazistami". To jedno wielkie zakłamanie - podsumował rozmówca.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Bogdan Musiał (historyk)

Data emisji: 25.05.2020

Godzina emisji: 16.48

PR24/pkr

Czytaj także

Matthew Tyrmand: gdy inni klękali przed reżimem, ojciec tego nie robił i płacił za to cenę

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 12:15
- To jeden z najbardziej nieustępliwych myślicieli lat 60. i 70. Był antykomunistą i uważał, że komunizm należy wykorzenić, bo jest rakiem. Wiem na pewno, że ojciec krytycznie podchodziłby do dzisiejszej polskiej lewicy, również tej spod znaku "Gazety Wyborczej" - powiedział Matthew Tyrmand, syn Leopolda Tyrmanda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekazanie fragmentu muru berlińskiego. Premier: Jan Paweł II wierzył, że narody są przeznaczone do wolności

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 15:02
W setną rocznicę urodzin Jana Pawła II ambasador Niemiec Rolf Nikel przekazał fragment muru berlińskiego na rzecz warszawskiego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Michał Kleiber: Unia Europejska nie traktuje wszystkich interesariuszy w taki sam sposób

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 15:26
- Unia Europejska nie traktuje wszystkich interesariuszy w taki sam sposób i to bardzo smutna obserwacja. W tej chwili sytuacja jest skomplikowana i nie wiem, czy to kwestia tylko Polski i Węgier, czy dotyczy to wielu krajów z Europy centralnej i wschodniej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, były prezes PAN, redaktor naczelny miesięcznika "Wszystko co najważniejsze".
rozwiń zwiń