X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Komunizm drażnił go, bo zrywał z ciągłością". Prof. Ryszard Legutko o myśli sir Rogera Scrutona

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 18:42
- Każdy człowiek kulturalny, w opinii Rogera Scrutona, jest konserwatystą, bo każdy człowiek kulturalny czuje szacunek do kultury, jaką zastał i stara się ją zachować oraz wzbogacić - powiedział prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS, a także filozof i pisarz. - Komunizm natomiast zrywał z ciągłością - dodał.
Audio
  • Prof. Ryszard Legutko o sir Rogerze Scrutonie ("Świata pogląd")
Roger Scruton
Roger ScrutonFoto: Frantzesco Kangaris /eyevine/EAST NEWS

Brytyjski konserwatywny filozof, pisarz, jeden z najważniejszych myślicieli europejskich. W wieku 75 lat zmarł sir Roger Scruton. Prezydent Andrzej Duda określił go mianem "wielkiego przyjaciela Polaków". Za zaangażowanie w budowę dobrego wizerunku naszego kraju i działalność wspierającą opozycję antykomunistyczną w Polsce, kapituła Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczyła Scrutona w 2016 roku sir medalem "Odwaga i Wiarygodność".

scruton 1200 pap.jpg
Konserwatyzm, ład, bunt, nowoczesność i Roger Scruton

- Był to niezwykły człowiek, bardzo płodny w kwestii naukowej. Był filozofem, po części historykiem filozofii, ale także powieściopisarzem. Bardzo interesowała go architektura, której poświęcił wiele dzieł. Kochał również muzykę, szczególnie Ryszarda Wagnera. Skomponował nawet dwie opery - wskazał prof. Ryszard Legutko.

Życie w Paryżu momentem przełomowym

Scruton nie wyniósł konserwatywnych przekonań z rodzinnego domu. Swoje poglądy ugruntował na podstawie obserwacji wydarzeń burzliwej końcówki lat 60. XX wieku w Paryżu. Miał wtedy okazję oglądać francuskich radykałów dewastujących stolicę. Następnie przebywając w Czechosłowacji zaprzyjaźnił się z przedstawicielami środowiska antykomunistycznego.

- Z jednej strony Roger Scruton obserwował lewicowy radykalizm w Paryżu, później w środowiskach akademickich Anglii, a z drugiej widział komunizm. Był zaangażowany w pomoc ruchom antykomunistycznym we wschodniej Europie, w tym w Polsce - wyjaśnił prof. Legutko.

Angielska tradycja

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że konserwatyzm Scrutona był mocno osadzony w tradycji angielskiej, kierował się ciągłością. Według brytyjskiego filozofa żyjemy na obszarze promieniowania wielkich osiągnięć przeszłości.

- Zgodnie z jego nauką, staramy się te osiągnięcia udoskonalić. Nie robimy natomiast rewolucji. Dlatego Scrutona tak bardzo drażnił komunizm. Był barbarzyński przez to, że zrywał tę ciągłość. Każdy człowiek kulturalny, w opinii tego myśliciela, jest konserwatystą, bo każdy człowiek kulturalny czuje szacunek do kultury, jaką zastał i stara się ją zachować i wzbogacić, przez co pielęgnuje samego siebie oraz swój umysł - dodał.

Roger Scruton flickr 1200.jpg
Roger Scruton. Konserwatyzm jako filozofia przywiązania

"Monstra niszczące nasze otoczenie"

Roger Scruton uważał, że tak jak dokonuje się gwałtu na przyrodzie budując np. dymiące fabryki, tak samo gwałtu dokonuje się w miastach poprzez charakter współczesnej architektury.

- Architekci i rządzący miastami budują monstra niszczące nasze otoczenie, urodę ośrodków miejskich oraz ich styl. Gwałcą poniekąd nas ponieważ stawiają coś, co nie mieści się w naszym doświadczeniu, coś, co jest za duże, za brzydkie, zbyt dominujące. Chcemy żyć w świecie, który jest dla nas przyjazny. Natomiast współczesna architektura jest dla nas za agresywna, obraża nas, przytłacza, nakazuje podporządkowanie - zaznaczył prof. Ryszard Legutko.

Stwierdził, że agresję i pychę, którą Scruton dostrzegał u architektów, można również zauważyć u ideologów i polityków, którzy w sposób brutalny zmieniają świat, instytucje, a także obyczaje.

***

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Prof. Ryszard Legutko
Data emisji: 14.01.2020
Godzina emisji: 16.47

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Był wielkim erudytą". Maciej Kożuszek wspomina Rogera Scrutona

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 10:48
- Nie zajmował się tylko historią myśli politycznej, historycznej czy filozoficznej. Pisał książki o architekturze, poezji. Był to człowiek trochę z innej epoki. Trudno będzie go zastąpić - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz "Gazety Polskiej" Maciej Kożuszek.
rozwiń zwiń