Grzegorz Kuczyński: czas działa na niekorzyść Łukaszenki w relacjach z Putinem

2019-12-20, 12:24

Grzegorz Kuczyński: czas działa na niekorzyść Łukaszenki w relacjach z Putinem
Putin przyleciał do Mińska. Bartosz Tesławski: to demonstracja na kilku polach. Foto: PAP/ARCH/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Łukaszenka stoi przed trudnym wyborem: może się zgodzić na kolejne ustępstwa wobec Kremla i odbieranie kolejnych elementów suwerenności, albo przestawić gospodarkę na bardziej rynkowe tory - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, analityk polityki wschodniej

Posłuchaj

Grzegorz Kuczyński: czas działa na niekorzyść Łukaszenki w relacjach z Putinem ("Świata pogląd"/PR24)
+
Dodaj do playlisty

Rosja i Białoruś nie doszły na razie do porozumienia w kwestiach dotyczących ropy naftowej, gazu oraz podatków - poinformował minister gospodarki Rosji Maksim Orieszkin po rozmowach prezydentów Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki w Petersburgu. Strony uzgodniły w pełnej mierze kwestie rolnictwa, łączności, sprawy celne i regulacji rynku alkoholu - wyjaśnił Orieszkin. Zapewnił, że uczyniono "poważny krok naprzód" w kierunku dalszych porozumień.

Powiązany Artykuł

br12.jpg
Rosja i Białoruś porozumiały się w 28 obszarach integracji. Ceny ropy i gazu będą znane za kilka dni

Pole manewru Łukaszenki

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, "Łukaszenka ma coraz mniejsze pole manewru z powodów gospodarczych". - Cały model "łukonomiki", czyli gospodarki rynkowej z elementami etatyzmu, mógł działać przez wiele lat głównie dzięki taniej ropie z Rosji. Oni ją potem sprzedawali po niższych cenach na Zachodzie -mówił analityk.

- W Rosji realizowany jest tzw. manewr podatkowy, mający doprowadzić do opodatkowania sektora naftowego. Surowiec będzie opodatkowany zaraz po wydobyciu, ale stawka celna spadnie do zera. Do tej pory Białoruś korzystała z niższych ceł niż inne państwa. Gdy cła znikną, ale pojawi się podatek od wydobycia, to Białoruś będzie musiał kupować ropę po wyższej cenie - jej przetworzenie i odsprzedaż będzie droższa niż do tej pory - ocenił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Białoruś: uczestnicy protestów przeciw integracji z Rosją wzywani na milicję

- Łukaszenka stoi przed trudnym wyborem: może się zgodzić na kolejne ustępstwa wobec Kremla i odbieranie kolejnych elementów suwerenności, albo przestawić gospodarkę na bardziej rynkowe tory. To by zagrażało jego władzy na Białorusi - zaznaczył Grzegorz Kuczyński.

Współpraca wojskowa Moskwy i Mińska

W rozmowie także o możliwej przyszłej polityce wojskowej Białorusi. - Do tej pory Łukaszenka opierał się dyslokacji wojsk rosyjskich na terenie Białorusi. Tej czerwonej linii, instalacji rosyjskiej bazy na Białorusi, jeszcze nie przekroczył. To by radykalnie zmieniło jego położenie, bo do tej pory mógł być mediatorem między Rosją, a Zachodem - ocenił ekspert.

Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Grzegorz Kuczyński (analityk polityki wschodniej)

Data emisji: 20.12.2019

Godzina emisji: 16.48


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej