X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

M. Makowski o procedurze impeachmentu D. Trumpa: sprawa rozbije się o Senat

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 19:00
- Izba niższa Kongresu USA zagłosowała za usunięciem Donalda Trumpa ze stanowiska prezydenta USA, ale dalej przecież jest Senat. A tam trzeba 77 senatorów, dwóch trzecich głosów. Tam nic się nie zmieni - powiedział Marcin Makowski ("Do Rzeczy") w audycji "Świata Pogląd" w Polskim Radiu 24. 
Audio
  • Marcin Makowski: nie będzie sfinalizowanego impeachmentu w postaci odwołania prezydenta. ("Świata Pogląd"/PR24)
nz prezydent USA Donald Trump
n/z prezydent USA Donald TrumpFoto: PAP/EPA

Donald Trump został trzecim prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych formalnie oskarżonym w procedurze impeachmentu. Głosami demokratów Izba Reprezentantów postawiła mu dwa zarzuty - nadużycie władzy i obstrukcję parlamentarnego śledztwa w tej sprawie.

Amerykańskie społeczeństwo podzielone

Zarzut nadużycia władzy poprzez wywieranie presji na Ukrainę, by wszczęła śledztwo przeciwko politycznemu rywalowi prezydenta Trumpa Joe Bidenowi poparło 230 członków Izby Reprezentantów, przeciw głosowało 197. Zarzut obstrukcji parlamentarnego śledztwa został przyjęty stosunkiem głosów 229 do 198. Głosowanie przebiegało według partyjnych podziałów. Prawie wszyscy demokraci byli "za", wszyscy republikanie głosowali "przeciw".

Marcin Makowski zwrócił uwagę w PR24 na to, że choć mamy do czynienia z historycznym wydarzeniem, wydarzeniem rzadkim, to wszystko wskazuje na to, że "nie będzie sfinalizowanego impeachmentu w postaci odwołania prezydenta Donalda Trumpa". - Chociaż izba niższa Kongresu USA poparła ten wniosek, to dalej przecież jest Senat USA. A tam trzeba 77 senatorów, dwóch trzecich. Tam się nic nie zmieni i tak jak przypadku dwóch poprzednich prezydentów, o Senat się sprawa rozbije - stwierdził Marcin Makowski.

Publicysta mówił także m.in. o podzielonym amerykańskim społeczeństwie i o tym, jak postrzegane są zarzuty wobec prezydenta Donalda Trumpa.

Prezydent USA Donald Trump o impeachmencie

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że zastosowana wobec niego procedura impeachmentu jest nielegalna. Podczas wiecu w Battle Creek w stanie Michigan zarzucił Demokratom łamanie konstytucji i wyraził przekonanie, że ta sytuacja obróci się przeciwko nim. Przemawiając do tysięcy zwolenników prezydent Donald Trump bagatelizował postawienie mu przez Izbę Reprezentantów formalnych zarzutów w procedurze impeachmentu. „Nie czuje się jakbym został poddany impeachmentowi” - żartował Donald Trump.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Artur Wróblewski o impeachmencie: ta sprawa zakończy się niczym

Prezydent wyraził przekonanie, ze impeachment podyktowany jest wyłącznie względami politycznymi. „Poprzez dzisiejszy nielegalny, niekonstytucyjny i partyjniacki impeachment, Demokraci demonstrują pogardę dla amerykańskich wyborców” - powiedział. Donald Trump wskazał na rosnące poparcie dla niego w sondażach. „Ten bezprawny, partyjny impeachment jest samobójczy dla partii demokratycznej” - przekonywał. Prezydent USA wezwał Demokratów by zajęli się realnymi problemami Amerykanów. „Podczas gdy Demokraci mają obsesje na punkcie impeachmentu my zajmujemy się tworzeniem miejsc pracy” - mówił amerykański prezydent do mieszkańców stanu Michigan.

Żaden prezydent USA nie został usunięty

Kolejnym etapem procedury impeachmentu będzie proces w Senacie. Odbędzie się on najprawdopodobniej w styczniu. Jest mało prawdopodobne by doprowadził on do usunięcia Donalda Trumpa ze stanowiska ponieważ wymagałoby to 2/3 głosów w Senacie, w którym demokraci nie mają nawet większości.

W całej historii Stanów Zjednoczonych tylko prezydenci Andrew Johnson i Bill Clinton zostali formalnie oskarżeni w procedurze impeachmentu. Żaden z nich nie został usunięty z urzędu.

***

Audycja: Świata pogląd 
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Marcin Makowski ("Do Rzeczy")
Data emisji: 19. 12.2019
Godzina emisji: 16.47

Polskie Radio 24/tb/IAR/PAP

Czytaj także

Ekspert: Polska powinna brać udział w nowych inicjatywach wspierających USA

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 16:01
- Od Polski zależy ile słów z deklaracji amerykańskich stanie się rzeczywistością i to od nas zależy przekonywanie Amerykanów, że współpraca z nami jest w ich interesie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiktor Młynarz: nie ma szans na usunięcie Trumpa ze stanowiska

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 23:00
- Sprawa impeachmentu Donalda Trumpa stała się bardzo partyjna. Było to widać po głosowaniu w komisji sądownictwa, gdzie głosy rozłożyły się po liniach partyjnych. Jednak wszyscy zdają sobie sprawę, że nie ma szans na usunięcie prezydenta ze stanowiska - powiedział w Polskim Radiu 24 Wiktor Młynarz z "Gazety Polskiej Codziennie".
rozwiń zwiń