X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jak Chiny i Indie walczą z emisją CO2? "Chiny - jak mają cel - nie cofną się przed niczym"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 17:56
Chiny, jako państwo totalitarne, potrafią podjąć niezwykle radykalne kroki w celu ograniczenia smogu. - To jest państwo, które - jak ma cele - to nie cofa się przed niczym - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Zalewski z Instytutu Boyma. Ekspert komentował działania największych państw azjatyckich w celu ograniczenia emisji CO2.
Audio
  • 5.12.19 Ekspert: Chiny, jak mają cel, nie cofną się przed niczym (PR24)
Elektrownia węglowa w Chinach. Zdjęcie ilustracyjne
Elektrownia węglowa w Chinach. Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com / L.F

W Europie trwają coraz intensywniejsze zabiegi mające na celu ograniczenie emisji CO2. Tymczasem największymi emitentami gazów cieplarnianych wcale nie są państwa europejskie, a największe gospodarki azjatyckie - Chiny i Indie. O tym, jak wygląda ochrona klimatu w Azji, mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Zalewski z Instytutu Boyma.

cop25_1200.jpg
"Sprawiedliwa transformacja". Polscy eksperci w dyskusjach na COP25 w Madrycie

"W Chinach już jest lepiej"

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na to, że wzrost emisji zawsze związany był ze wzrostem gospodarczym. Tymczasem Chiny ostatnio bardzo zwolniły i z 10-procentowego wzrostu rocznie osiągają ok. 6 proc.

- Jest więc możliwie, że Chiny, mimo że pozostaną "największym trucicielem" w przewidywalnej perspektywie, to jednak ich emisje będą mniej rosły - mówił Krzysztof Zalewski.

Ekspert dodał, że - prócz wolniejszego wzrostu gospodarczego - działa tu też wdrażanie polityki klimatycznej. - W Chinach jest już lepiej. Szczyt największego "zasmogowania" przypadał na lata 2014-2015 - podkreślił.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Protesty w Hongkongu. Ostra reakcja Chin po decyzji Donalda Trumpa

Zaznaczył także, że chiński system polityczny - jakkolwiek godny potępienia - pozwala mimo wszystko na pewne działania, które mogą radykalnie obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Jako przykład Krzysztof Zalewski podał ubiegłą zimę, kiedy w aglomeracji pekińskiej władze wyłączały ogrzewanie w części domów lub uruchamiały je tylko na kilka godzin, żeby radykalnie zmniejszyć smog.

- To jest państwo, które - jak ma cele - to nie cofa się przed tego rodzaju rozwiązaniami - podkreślił ekspert.

Jak jest w Indiach?

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że Indie - w przeciwieństwie do Chin - są jednak demokratycznym państwem i w nich takie działania władz nie mogłyby mieć miejsca. Jednakże nawet pomimo tego w Indiach problem emisji CO2 jest znacznie mniejszy - gospodarka jest mniej emisyjna i tylko w części kraju potrzebne jest w ogóle ogrzewanie.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Artur Bartoszewicz (SGH): gospodarki państw Wspólnoty spowalniają

Ekspert zauważył także, że - jakkolwiek Chiny i Indie nadal pozostają "największymi trucicielami" na świecie - w emisjach na jednego mieszkańca ze względu na swoją populację oba państwa są dość daleko, odpowiednio na 36. i 116. miejscu.

- Jako ciekawostkę, powiem, że to jest chyba jedyny ranking, w którym sąsiadujemy z Chinami, bo Polska w tym zestawieniu emisji na głowę za rok 2014 jest na 37. pozycji - dodał Krzysztof Zalewski.

Więcej w nagraniu.

Audycję "Świata pogląd" prowadził Antoni Opaliński.

PR24/jmo

_____________________

Data emisji: 5.12.2019

Godzina emisji: 16.48

Czytaj także

Jakub Wiech o szczycie COP25: nikt nie spodziewa się przełomu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 17:13
- Przez emisję dwutlenku węgla najbardziej zanieczyszczają atmosferę Chiny. Potem są Indie i USA. Te kraje łącznie emitują ok. 50 proc. CO2. Wynik Polski to zaledwie 0,9 proc. - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Wiech z portalu Defence24.
rozwiń zwiń