X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Marko Babić: mainstream medialny w Serbii jest pod kontrolą władzy

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 17:23
- Żyjemy w ciekawych czasach, jeżeli chodzi Bałkany. Trzeba powiedzieć wyraźnie, że mainstream medialny w Serbii jest pod kontrolą obecnych władz i w ten sposób są przedstawiane relacje serbsko-kosowskie i polityka zagraniczna. W poniedziałek do Belgradu przyjechał także prezydent Turcji, a więc tamtejsze media są pełne zachwytu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marko Babić z Zakładu Studiów Wschodnich UW.
Audio
  • 07.10.2019 Dr Marko Babić o sytuacji w Serbii i Kosowie
Prezydent Serbii Aleksandar Vuić
Prezydent Serbii Aleksandar Vučić Foto: PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

Gość Polskiego Radia 24 skomentował sytuację polityczną w Kosowie. - Do tej pory u władzy były tam siły wywodzące się z albańskich struktur wojskowych, teraz mamy Ruch Samostanowienia. To jedyna partia, która do tej pory nie rządziła w Kosowie. Nowe władze Kosowa zdają sobie sprawę, że bez trwałego porozumienia z Serbią nie ma mowy o tym, by Kosowo stanęło na nogi politycznie i gospodarczo - zaznaczył.

Zapobiec korupcji

Jego zdaniem Kosowo musi teraz uporać się z problemami wewnętrznymi. - Trzeba wziąć się do pracy, jeżeli chodzi o zwalczanie wszechobecnej w Kosowie korupcji. Należy także usprawnić wymiar sprawiedliwości. To wszystko to dopiero początek. Aby Kosowo zostało uznane przez wszystkie państwa, musi najpierw zrobić u siebie porządek - twierdzi.

- Zarówno siły opozycyjne, jak i media w Serbii są bardziej radykalne co do kwestii Kosowa niż rząd. Jakakolwiek próba układania się z Albańczykami będzie zdradą narodową - Taka jest oficjalna narracja państwowa. Prezydent Vučić gra na kilku frontach jednocześnie. Ma dobre stosunki z Niemcami i z Francją, utrzymuje także dobre stosunki z Rosją, choć Putin mu nie za bardzo ufa. Chce on prowadzić politykę zagraniczną wielowektorowo - dodał dr Marko Babić.

flaga serbia kosowo 1200x660.jpg
Marta Szpala (OSW): proces pojednania na Bałkanach jest trudny i długi

"Skomplikowana gra"

Jak prognozuje ekspert, nie da się na razie określić czy i kiedy Serbia zasili szeregi Unii Europejskiej. - Mamy instytucje UE i technokratów UE, ale nikt rozsądny nie może podawać dat. To o wiele bardziej skomplikowana gra niż jeszcze 15-20 lat temu. Pomijam kwestie przeprowadzania wewnętrznych reform. Nie wszystko jest w rękach kandydatów - uważa. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / pkr

* * *

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: Dr Marko Babić

Data emisji: 07.10.2019

Godzina emisji: 16:48

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak