X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ma być barierą naszego rozwoju". Prof. Kucharczyk o znaczeniu, jakie Niemcy przykładają do budowy NS2

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 20:09
- Nord Stream 2 to próba realizacji nowej wersji koncepcji Mitteleuropy, będącej utrwaleniem niemieckiej dominacji w Europie Środkowej. Nie chodzi o germanizowanie, o ludobójczą politykę imperialną w stylu Adolfa Hitlera, tylko o nałożenie trwałej bariery rozwojowej. Kluczowa w tym jest kwestia Polski - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Nord Stream 2 biegnie z Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem Ukrainy i Polski
Nord Stream 2 biegnie z Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem Ukrainy i PolskiFoto: shutterstock/Alexander Chizhenok

W grudniu 2021 roku spółka Nord Stream 2 AG, która jest operatorem gazociągu, poinformowała, że przeprowadziła certyfikację techniczną drugiej nitki rurociągu i rozpoczęto zapełnianie jej gazem. Dostawy nie ruszyły, bo Nord Stream 2 AG, która w całości należy do Gazpromu, powinna uzyskać certyfikację jako niezależny operator.

Na razie niemiecki regulator energetyczny Bundesnetzagentur zawiesił procedurę certyfikacji spółki jako operatora gazociągu Nord Stream 2. Jako powód tej decyzji podał, że jest ona zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego. Podano, że decyzja w sprawie certyfikacji nie zapadnie przed drugim półroczem 2022 roku.

Historyczne analogie

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Nord Stream 2 to biznes na usługach polityki. - To próba realizacji nowej wersji koncepcji Mitteleuropy, utrwalenia niemieckiej dominacji w Europie Środkowej. Nie chodzi o germanizowanie, o ludobójczą politykę imperialną w stylu Adolfa Hitlera, tylko o nałożenie trwałej bariery rozwojowej. Kluczowa w tym jest Polska. Jeżeli Polska nie będzie robić kłopotów, to inne kraje tym bardziej. Polacy mają mieć państwo, mogą korzystać z unijnych dotacji i polityki spójności, ale musi istnieć mocno odczuwalna bariera rozwojowa. Polska "musi" znać swoje miejsce w szeregu, które wyznaczają Niemcy. Niemcy mają korzystać nie tylko z Nord Stream 2, ale też ze stanowiska Waszyngtonu, który powrócił do strategii partnerstwa w przywództwie, czyli uznawania naszych zachodnich sąsiadów za kluczy element architektury bezpieczeństwa w Europie - powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk.

Zobacz także:

Historyk podkreślił, że Rosja Władimira Putina jest dla Niemiec trudnym partnerem, ale jednak partnerem. - W Niemczech żywa jest tradycja myślenia o Rosji jako o kraju wielkich możliwości, w tym dla niemieckiego przemysłu. W kwietniu minie 100 lat od podpisania traktatu z Rapallo Niemcy-Rosja. Nawiązano stosunki dyplomatyczne i współpracę gospodarczą. Istotą porozumienia było jednak wykończenie Polski. Nie twierdzę, że obecnie mamy 100-procentową analogię, ale warto uczyć się z historii także w tym kontekście - podsumował prof. Kucharczyk.

Posłuchaj

20:48 PR24 2022_01_14-19-06-34.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk gościem Rafała Dudkiewicza (Stan rzeczy)

Budowa gazociągu Nord Stream 2, który biegnie z Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem Ukrainy i Polski, została zakończona we wrześniu 2021 roku

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadził: Rafał Dudkiewicz
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk
Data emisji: 14.01.2022
Godzina emisji: 19.06

PR24

Czytaj także

Sankcje wobec Nord Stream 2 nie tak skuteczne? Jakub Wiech: Europa oblała test

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 07:00
- Zachód nie był w stanie wyciągnąć poważnych konsekwencji wobec Rosji, można powiedzieć, że wręcz przyklepał jej zdobycze - na przykład na wschodzie Ukrainy, na Krymie, zbył milczeniem sprawy Skripalów i Nawalnego. Nie ma żadnej silnej odpowiedzi na wrogie działania Rosji w stosunku do Zachodu. Trwają one od kilku lat i przybierają coraz to bardziej niebezpieczną postać. Ten test jest na razie oblany - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (ekspert ds. energetyki, portal Defence24.pl, Energetyka24.com).
rozwiń zwiń