X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jej rządzenie polegało na wygładzaniu kantów ideologicznych i dziś mamy tego efekt". Rak o Merkel

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 19:50
- Kanclerz, za którym stoi partia, która ma powyżej 20 proc. głosów, a tak sytuacja wygląda po wyborach do Bundestagu, będzie kanclerzem słabszym - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Rak, pisarz i publicysta.
Krzysztof Rak
Krzysztof RakFoto: PR24/MS

Zgodnie z oficjalnymi wynikami głosowania wybory do Bundestagu wygrała SPD z Olafem Scholzem na czele, zdobywając 25,7 procent głosów. CDU/CSU z Arminem Laschetem na czele uzyskała 24,1 procent głosów.

- Ta zmiana preferencji wyborczych może oznaczać zmęczenie rządami Angeli Merkel, która rządziła 16 lat w Niemczech i zużyła się nie tylko politycznie, ale i zdrowotnie. To również dotyczy całej generacji polityków CDU/CSU, którzy mają dziś po 60 lat - mówił gość PR24.

Styl zarządzania Merkel

Zieloni z kandydatką na kanclerza Annaleną Baerbock na czele otrzymali poparcie 14,8 procent głosujących. Na dalszych miejscach znalazły się partie FDP z 11,5 proc. poparciem, AfD z 10,3 i Lewica z 4,9 proc. głosów. Ponieważ Lewica zdobyła trzy bezpośrednie mandaty, wejdzie do Bundestagu jako grupa parlamentarna.

- Angela Merkel i jej styl zarządzania, który polegał na wygładzaniu kantów ideologicznych, na coraz mniejszej różnicy pomiędzy głównymi partiami, bo przejmowała ona istotne punkty programowe od innych partii i one stały się podobne do siebie, widać dziś w wyniku wyborczym - podkreślił Krzysztof Rak.

Wyjaśnił jednocześnie, że efektem jest niemożność zbudowania prostych dwupartyjnych koalicji, gdzie rządziłaby jedna duża partia, albo CDU, albo SPD i jedna partia mała. Dziś, jak podkreślił, jest to niemożliwe, bowiem aby stworzyć rząd, potrzebne są trzy partie, co zmieni sposób rządzenia i filozofię władzy.


Posłuchaj
21:31 PR24_mp3 2021_10_15-19-05-37.mp3 K. Rak o wyborach do Bundestagu ("Stan rzeczy")

***

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Krzysztof Rak (pisarz i publicysta)

Data emisji: 15.10.2021

Godzina: 19:05 

Czytaj także

"Może jeszcze walczyć, bo jest wielu niezdecydowanych wyborców". Szulc o chadeckim kandydacie na kanclerza Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 20:40
- Armin Laschet liczy na to, że uda mu się zmienić ten sondażowo negatywny trend dla CDU i uzyskać przewagę nad SPD - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Justyna Szulc, dyrektor Instytutu Zachodniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chadecki kandydat wciąż ma szansę na zwycięstwo". Prof. Madajczyk o wyborach w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 21:30
- Najbliższe dwa, trzy dni zdecydują, czy Armin Laschet i jego nowa strategia wyborcza, ruszą dalej do przodu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. 
rozwiń zwiń