X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wiceminister edukacji i nauki: takich propozycji podwyżek dla nauczycieli nie było nigdy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 20:36
- Nauczyciel mógłby być bardziej związany z uczniami i mniej czasu poświęcać na wypełnianie dokumentów, skupiałby się na przekazywaniu swojej wiedzy i umiejętności, wspierałby proces wychowawczy rodziców i jednocześnie więcej zarabiał - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MEN Tomasz Rzymkowski, komentując propozycje zmian w Karcie nauczyciela.
Tomasz Rzymkowski
Tomasz RzymkowskiFoto: PR24

W sobotę przed budynkiem resortu edukacji w Warszawie protestowali nauczyciele. Demonstracja została zorganizowana przeciwko planowanym zmianom w Karcie nauczyciela dotyczącym m.in. czasu pracy i wynagrodzeń nauczycieli i, jak podkreślają protestujący, "degradacji zawodu".


Piontkowski free tt-1200.jpg
Czy szkoły czekają zmiany w podstawie programowej? Wiceminister edukacji wyjaśnia

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że propozycje przedłożone związkom zawodowym mają wstępny charakter. - Zmiany chcemy wprowadzić od 1 września 2022 roku. Podwyżki rzędu 36 proc. w stosunku do chwili obecnej, średniego wynagrodzenia nauczycieli, nie było nigdy do tej pory. Chcemy, by nauczyciel stażysta zarabiał 4950 złotych brutto, mianowany 6400 zł, a dyplomowany 7890 zł. To jest 1300-1400 złotych więcej w skalach awansu zawodowego - powiedział Tomasz Rzymkowski. 

Zmiany mają również dotyczyć samego awansu zawodowego. - Chcemy go radykalnie uprościć. Chodzi o likwidację stopnia nauczyciela kontraktowego. Nauczyciel stażysta po czterech latach przystępowałby do egzaminu na nauczyciela mianowanego, a po sześciu latach na skutek rozmowy kwalifikacyjnej uzyskiwałby stopień najwyższy nauczyciela dyplomowanego. Jest to również związane z tym, że chcemy podwyższyć pensum nauczycielskie z 18 do 22 godzin, co wywołuje niechęć związków zawodowych. Uzasadniamy to rozpoczętym procesem odbiurokratyzowania zawodu nauczyciela. Nauczyciel mógłby być bardziej związany z uczniami i mniej czasu poświęcać na wypełnianie dokumentów, skupiałby się na przekazywaniu swojej wiedzy i umiejętności, wspierałby proces wychowawczy rodziców i jednocześnie więcej zarabiał - tłumaczył wiceszef MEiN. 


Posłuchaj
22:01 PR24 2021_10_13-19-06-16.mp3 Tomasz Rzymkowski gościem Piotra Nisztora (Stan rzeczy)

 

Uczestnicy protestu złożyli w MEiN petycję, w której zwrócili się z prośbą o "wycofanie projektowanych zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli i przystąpienie do rzeczywistego dialogu z reprezentantami środowiska oświatowego".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Stan Rzeczy

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: Tomasz Rzymkowski

Data emisji: 13.10.2021

Godzina emisji: 19.06

PR24

Czytaj także

Szef MEiN złożył nauczycielom życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. "Dziękuję za wytrwałość i zaangażowanie"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 18:14
Z okazji przypadającego jutro Dnia Edukacji Narodowej, zwanego Dniem Nauczyciela, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek złożył nauczycielom oraz pracownikom oświaty życzenia. W skierowanym do dyrektorów szkół i placówek oświatowych liście zwrócił uwagę na ważną rolę nauczycieli w procesie nauczania i wychowania.
rozwiń zwiń