X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marek Jurek: wyrok TK ma ważny wymiar europejski

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 19:33
- Trybunał Konstytucyjny potwierdził rzecz oczywistą. Artykuł 8 Konstytucji Rzeczpospolitej mówi, że konstytucja jest najwyższym prawem - powiedział w Polskim Radiu 24 były eurodeputowany Marek Jurek. 
Marek Jurek
Marek JurekFoto: PR24

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z konstytucją. 

 

Trybunał Konstytucyjny TK free shutterstock 1200.jpg
Orzecznictwo wielu krajów UE wskazuje na prymat prawa krajowego nad unijnym

W opinii Marka Jurka, decyzja TK "przypomina elementarne zasady Unii Europejskiej". - To nie jest żaden nadrzędny organizm powołany do kontrolowania państw, tylko forum ich współpracy - ocenił. Wskazał, że te same zasady "wielokrotnie wyrażał" niemiecki Trybunał.

Posłuchaj
22:18 Marek Jurek.mp3 Marek Jurek: Trybunał Konstytucyjny potwierdził rzecz oczywistą (Polskie Radio 24/Stan rzeczy)

 

Czytaj także:

Jednocześnie, przekonywał były eurodeputowany, wyrok ten ma również "wymiar europejski". Przypomina on bowiem, komentował Marek Jurek, o istnieniu w UE, obok zasad pomocniczości i solidarności, "bardzo ważnych", "nadrzędna zasada prawa europejskiego - zasada przyznania". Mówi ona, że "Unia ma takie kompetencje, jakie przekazały jej państwa i żadnych innych". - Przypomnienie tego ma kolosalne znaczenie na planie europejskim - stwierdził gość PR24.

Według byłego marszałka Sejmu, Trybunał Konstytucyjny "potwierdził rzecz oczywistą". - Artykuł 8 Konstytucji Rzeczpospolitej mówi, że konstytucja jest najwyższym prawem - wskazał. Dodał, że wynika to "z samej zasady demokracji konstytucyjnej".

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Stan Rzeczy"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

GośćMarek Jurek (b. poseł i europoseł)

Data emisji: 8.10.2021

Godzina emisji: 19.06

ms

Czytaj także

Piotr Müller o wyroku TK ws. prymatu konstytucji: jasno pokazuje, gdzie są granice kompetencyjne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 08:06
- Ta decyzja nie mogła być inna, to kontynuacja linii orzeczniczej Trybunału, jeszcze od czasu, gdy zasiadał w nim prof. Safjan czy prof. Rzepliński - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o ostatnim wyroku TK Piotr Müller, rzecznik rządu.
rozwiń zwiń