X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Janusz Kowalski: musimy dokonać resetu w polityce z UE

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 20:15
- Należy wrócić do programu naprawy sądownictwa przestawionego przez ministra Ziobro w 2017 roku. Nie może być więcej rozmów z Brukselą, nie należy spotykać się eurokratami. Trzeba prowadzić reformę Sądu Najwyższego, a wszystkich sędziów, którzy faktycznie wypowiadają posłuszeństwo RP wyrzucić z pracy. Oni nie mają prawa bawić się w politykę - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski
Audio
  • Janusz Kowalski gościem Michała Wróblewskiego (Stan rzeczy)
Janusz Kowalski
Janusz KowalskiFoto: PR24/AK

Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z dnia 14 lipca. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Komisja zwraca się do Trybunału o nałożenie na Polskę "dziennej kary pieniężnej, dopóki środki nałożone na mocy orzeczenia Trybunału nie zostaną w pełni wdrożone".

ziobro 1200.jpg
"Mamy do czynienia z agresją wobec Polski pod pretekstem prawa". Zbigniew Ziobro o wniosku KE

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że minister Zbigniew Ziobro miał w tej sprawie rację. - Przestrzegał przed przyjmowaniem za dobrą monetę słów unijnych biurokratów. Dzisiejszy atak na naszą suwerenność ze strony Brukseli świadczy o złej woli. Powinniśmy dokonać absolutnego resetu jeśli chodzi o politykę w stosunku do UE. Wobec Polski prowadzona jest rzeczywista wojna hybrydowa - powiedział Janusz Kowalski. 

Jego zdaniem cztery lata rozmów pokazały, że Bruksela nie jest zainteresowana jakimkolwiek dialogiem, a spotkania z unijnymi urzędnikami zaowocowały tym, że spór jest jeszcze większy. - To jest kwestia wyboru pewnej strategii. Cześć polityków uważa, że warto rozmawiać z eurokratami o  tym, do czego i tak nie mają prawa. Kwestia sądownictwa nie jest zastrzeżona dla Komisji Europejskiej, to absolutna domena polskich władz. Dlatego Minister Ziobro odmówił jakichkolwiek rozmów w tej sprawie - tłumaczył. 

Zdaniem posła Solidarnej Polski nie mniej ważny jest obszar polityki energetycznej. - UE nas dociska, tracimy suwerenność energetyczną, ceny idą do góry. Jest bardzo niebezpieczne dla polskiej gospodarki i naszej pozycji geopolitycznej. Za chwilę ponownie możemy być uzależnieni od rosyjskiego gazu - zauważył Kowalski. 

Trzecia sprawa - tłumaczył Kowalski - związana jest z Krajowym Planem Odbudowy i wstrzymywaniem wypłaty. - Solidarna Polska była przeciw temu zobowiązaniu, bo jest to wielki kredyt. Środki muszą być jednak uruchomione. Tymczasem mamy do czynienia z bezprawnym atakiem, co nie mieści się w żadnych regułach. KE bez podstaw prawnych narusza polską suwerenność. Niewypłacenie pieniędzy, gdy zrzekliśmy się części suwerenności oznaczałoby ogromny kryzys polityczny w Polsce. Być może Bruksela na to liczy, ale należy powiedzieć zdecydowanie "nie" unijnym biurokratom. Należy wrócić do programu naprawy sądownictwa przestawionego przez ministra Ziobro w 2017 roku. Nie może być więcej rozmów z Brukselą, nie należy spotykać się eurokratami. Trzeba prowadzić reformę Sądu Najwyższego, a wszystkich sędziów, którzy faktycznie wypowiadają posłuszeństwo RP wyrzucić z pracy. Oni nie mają prawa bawić się w politykę - podkreślił polityk Solidarnej Polski. 


Posłuchaj
22:54 PR24 2021_09_07-19-06-07.mp3 Janusz Kowalski gościem Michała Wróblewskiego (Stan rzeczy)

 

14 lipca Polska została zobowiązana przez TSUE do "natychmiastowego zawieszenia" stosowania przepisów krajowych odnoszących do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 15 lipca TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE.

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Michał Wróblewski 
Gość PR24: Janusz Kowalski
Data emisji: 7.09.2021
Godzina emisji: 19.06

Czytaj także

Waldemar Buda: nie ma podstaw do zablokowania KPO przez Komisję Europejską

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 16:07
- Taka decyzja nie może być wydana. Komisja Europejska nie może też zwlekać, bo przekroczyła termin. Nie ma podstaw do karania Polski za Izbę Dyscyplinarną SN, bo ona faktycznie nie działa - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Waldemar Buda, wiceminister rozwoju i funduszy regionalnych.
rozwiń zwiń