X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Potrzeba całościowego systemu". Płk Grzegorz Małecki o powstaniu służby ds. cyberprzestępczości

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 20:38
- Cyberpolicja, czyli struktura, której zadaniem jest ściganie sprawców przestępstw w cyberprzestrzeni, jest jednym z elementów systemu, Narodowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, który powinien istnieć w Polsce, a niestety ciągle się nie możemy doczekać tego momentu, kiedy ten system powstanie - mówił w Polskim Radiu 24 płk Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Maksim Shmeljov/Shutterstock

W związku z ostatnimi atakami rosyjskich hakerów na polskich polityków, coraz więcej mówi się o problemie cyberprzestępczości. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że powstanie w policji Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości - służba, która będzie zajmować się tylko i wyłącznie przeciwdziałaniem cyberzagrożeniom. Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku - ocenił szef rządu. W audycji "Stan rzeczy" mówił o tym płk Grzegorz Małecki.

shutterstock cyberbezpieczeństwo haker atak internet 1200.jpg
"Ważny krok, dochody cyberprzestępców przekraczają dochody handlarzy narkotyków". Kozłowski o powołaniu CBZC

Urządzenie szpiegowskie w naszych kieszeniach

Gość PR24 stwierdził, że np. smartfony są dziś narzędziami "wykorzystywanymi przez wszystkich »aktorów«, którzy dysponują odpowiednim oprogramowaniem i odpowiednimi umiejętnościami, do monitorowania praktycznie całej aktywności osoby, która stanie się ich celem".

- To pozwala na monitorowanie czyichś aktywności życiowych, planów, miejsc pobytu, treści rozmów, treści przesyłanych wiadomości, zdjęć i wszelkich informacji, danych, które się przechowuje na takim smartfonie. A na dzień dzisiejszy większość z nas rzeczywiście w dużym stopniu przeniosła swoją aktywność właśnie do cyberprzestrzeni. Generalnie mówiąc jest to bardzo ważny i decydujący, znaczący oręż w rękach zarówno służb, jak i hakerów, czy też wszystkich innych, którzy wzięli sobie kogoś na cel i starają się takiego kogoś w jakiś sposób monitorować - mówił płk Grzegorz Małecki.

Czytaj również:

Koncepcja "cyberpolicji"

Płk Grzegorz Małecki, odnosząc się do pomysłu stworzenia Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, stwierdził, że trudno komentować w sposób wiarygodny i rzetelny ten pomysł, ponieważ póki co niewiele wiadomo o projektowanej jednostce, a równocześnie uwaga opinii publicznej skupia się na zarobkach w tej instytucji.

- Cyberpolicja, czyli struktura, której zadaniem jest ściganie sprawców przestępstw w cyberprzestrzeni, jest jednym z elementów systemu, Narodowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, który powinien istnieć w Polsce, a niestety ciągle się nie możemy doczekać tego momentu, kiedy ten system powstanie. Mamy ciągle do czynienia z tworzeniem takich wyspowych rozwiązań, punktowych, które być może same w sobie mają sens i pożądane jest ich istnienie, natomiast nie tworzą one całościowej polityki państwa w zakresie cyberbezpieczeństwa - mówił gość PR24.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:11 PR24_mp3 2021_07_30-19-06-13_Małecki.mp3 Płk Grzegorz Małecki o jednostce policji ds. cyberprzestępczości ("Stan rzeczy" / PR24)

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: płk Grzegorz Małecki (były szef Agencji Wywiadu)
Data emisji: 30.07.2021
Godzina emisji: 

Czytaj także

Miejska spółka padła ofiarą oszustwa "na policjanta". Nieoficjalnie: 2 miliony strat

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 19:24
Prokuratura w Radomiu przyjęła zawiadomienie o oszustwie metodą na policjanta, którego ofiarą padła radomska spółka "Rewitalizacja" – potwierdziła w piątek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Beata Galas. Nieoficjalnie mówi się, że spółka mogła stracić ok. 2 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszustwa "na dopłatę do paczki". Podkom. Gaweł: trzeba działać szybko, zawiadomić bank i policję

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 12:34
Nigdy nie klikajmy w linki, co do których mamy jakiekolwiek wątpliwości. Przez to możemy zainstalować złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu przestępcy mogą wyłudzić nasze dane logowania do kont bankowych i inne dane wrażliwe - mówił w Polskim Radiu 24 podkom. Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji.
rozwiń zwiń