X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rosja wykorzystuje do załatwienia tej sprawy Niemców". Prof. Legucka o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 20:53
- Jak widzimy, obserwujemy, co się dzieje wokół tego projektu, to tym głównym aktorem, który negocjuje z Amerykanami to, w jaki sposób ten projekt będzie kończony, to są właśnie Niemcy. I to jest dość sprytna gra Federacji Rosyjskiej, żeby na to pierwsze czoło uderzenia wystawić Niemcy - mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, odnosząc się do amerykańsko-niemieckiej umowy w sprawie Nord Stream 2.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain/

W ubiegłym tygodniu władze USA i Niemiec ogłosiły porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat Nord Stream 2. W ramach umowy Stany Zjednoczone wstrzymują nakładanie sankcji na rurociąg, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji. O NS2 oraz relacjach Niemiec, USA i Rosji mówiła w audycji "Stan rzeczy" prof. Agnieszka Legucka.

nord stream 2 f 1200.jpg
"Bez Ukrainy nie jest ostateczne". Jakóbik o niemiecko-amerykańskim porozumieniu ws. NS2

Rozmówczyni PR24 zostało zadane pytanie o to, czy - na podstawie ostatnich wydarzeń w Europie, na świecie, w relacjach między USA a Niemcami i Rosją - można zgadywać, o czym rozmawiali prezydenci USA i Rosji Joe Biden i Władimir Putin podczas spotkania w Genewie.

Czytaj również:

- Myślę, że było to spotkanie, które postawiło kilka ważnych punktów zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i Federacji Rosyjskiej. Ale w moim przekonaniu sam Nord Stream 2 może postawił się jakoś w tej rozmowie, ale nie jako główny temat - mówiła dr hab. Agnieszka Legucka.

- Dlatego że Rosjanie dość sprytnie wykorzystują do załatwienia tej sprawy ręce Niemców i chowają się trochę za stroną niemiecką po to, ażeby nie wyglądało, że to właśnie Rosjanom najbardziej zależy na tym, żeby zbudować ten gazociąg i utrzymać taką trwałą więź między Rosją a Niemcami - dodała.

Donald Tusk free shutter 1200.jpg
PiS pokazało spot z Donaldem Tuskiem: wie pan sporo o "ruskim ładzie", bo sam go pan wprowadzał

Wyjaśniła, że dla Władimira Putina projekt jest ważny, ale na rozmowach z Joe Bidenem celowo został potraktowany marginalnie. - Jak widzimy, obserwujemy, co się dzieje wokół tego projektu, to tym głównym aktorem, który negocjuje z Amerykanami to, w jaki sposób ten projekt będzie kończony, to są właśnie Niemcy. I to jest dość sprytna gra Federacji Rosyjskiej, żeby na to pierwsze czoło uderzenia wystawić Niemcy - podkreśliła.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:36 PR24_mp3 2021_07_29-19-06-12_Legucka.mp3 Prof. Agnieszka Legucka o Nord Stream 2 ("Stan rzeczy" / PR24)

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: dr hab. Agnieszka Legucka (PISM)
Data emisji: 29.07.2021
Godzina emisji: 19.06

PAPPR24/jmo

Czytaj także

Spotkanie Biden-Merkel w kontekście Nord Stream 2. Prof. Grochmalski: ktoś mówi nieprawdę

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 12:03
- Amerykanie mają zasadniczo inne podejście do tej kwestii i trzeba jasno sobie powiedzieć, że ktoś tutaj mówi nieprawdę. Albo mylą się Amerykanie, a więc Nord Stream nie będzie instrumentem politycznym w rękach Rosji, albo Niemcy próbują zakłamywać rzeczywistość - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, politolog z Akademii Sztuki Wojennej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na to liczył Putin". Tomasz Wróblewski o porozumieniu USA i Niemiec ws. Nord Streamu 2

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 14:42
- Prezydent Putin zainwestował ogromne pieniądze, swoją energię, PR, podejrzewam, że też służby wywiadowcze i pieniądze na przekupywanie urzędników państwowych albo byłych urzędników w Niemczech i nie tylko. Niewątpliwie może to odnotować, jako swój wielki sukces - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski, komentując porozumienie Niemiec i USA ws. dokończenia gazociągu Nord Stream 2.
rozwiń zwiń