X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rosyjski ślad w ataku hakerskim na konta Dworczyka? Poseł PiS: czekamy na informacje z ABW

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 20:20
- Zdaję sobie sprawę, że istnieje ogromne zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej, jeśli chodzi o działania w cyberprzestrzeni wymierzone w Polskę i polskich polityków. W tym konkretnym przypadku (szefa KPRM Michała Dworczyka) więcej informacji będę posiadał po posiedzeniu komisji ds. służb specjalnych - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Jarosław Krajewski z PiS.
Jarosław Krajewski, poseł PiS
Jarosław Krajewski, poseł PiSFoto: PR24

Na kanale NEXTA (kanał tworzył aresztowany w maju Raman Pratasiewicz) opublikowano wpis, w którym stwierdzono, że atak hakerski na konta internetowe szefa KPRM ministra Michała Dworczyka to kolejna akcja służb z Rosji. Jeden z blogerów wskazał na to, że udostępniane pliki, które miały należeć do Dworczyka, były wielokrotnie modyfikowane, a w metadanych znaleziono znaki z rosyjskiego alfabetu. We wpisie na kanale czytamy, że cała akcja może być wymierzona w Polskę, która inicjowała sankcje wobec Białorusi oraz wspierała opozycjonistów wschodniego sąsiada.


free cyberatak cyberbezpieczeństwo ABW haker 1200.png
"Minister tajne informacje czyta na papierze". Dr Piasecki o ataku hakerów na konto szefa KPRM

Gość Polskiego Radia 24 podkreśli, że nie posiada informacji jakoby za atakiem stały rosyjskie służby specjalne. - Na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych z pewnością uzyskamy wiedzę od ABW na temat tego konkretnego incydentu. Zawsze nasze zainteresowanie budzi sprawa cyberbezpieczeństwa i kwestia przeciwdziałania atakom hakerskim - powiedział Jarosław Krajewski, który jest członkiem sejmowej komisji ds. służb specjalnych. 

Krajewski przypomniał, że w przeszłości dochodziło już do ataków na profile polskich parlamentarzystów. - Włamania dotyczyły również najważniejszych osób w USA i w Europie. Wyzwaniem w XXI staje się bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Mam zaufanie do polskich służb specjalnych. Nie chcę komentować spekulacji. Zdaję sobie jednak sprawę, że istnieje ogromne zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej, jeśli chodzi o działania w cyberprzestrzeni wymierzone w Polskę i polskich polityków. Federacja Rosyjska wielokrotnie działała w sposób łamiący prawo międzynarodowe, działa w ten sposób również w cyberprzestrzeni. W tym konkretnym przypadku więcej informacji będę posiadał po komisji ds. służb specjalnych - tłumaczył. 

Opozycja twierdzi, że do włamania doszło z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń najważniejszych osób w państwie. - Opozycja od lat podważa wiarygodność funkcjonariuszy polskich służb specjalnych, co jest złą drogą. Podważanie zaufania do instytucji państwa idealnie wpisuje się w retorykę Kremla. Federacja Rosyjska wielokrotnie podejmowała działania, które były wymierzone w nasz interes narodowy. Im Polska jest silniejsza jako państwo, tym Rosja ma mniejsze możliwości oddziaływania na inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej, w tym wspieranie reżimu na Białorusi i destabilzację sytuacji na Ukrainie. Rosyjskie służby korzystają z dezinformacji, włamań hakerskich, podważania powagi i stabilności państw - podsumował Krajewski. 


Posłuchaj
21:06 PR24_mp3 2021_06_09-19-06-35.mp3 Jarosław Krajewski gościem Piotra Nisztora (Stan rzeczy)

 

NEXTA to opozycyjny kanał w komunikatorze Telegram, prowadzony przez mieszkającego w Polsce Białorusina Sciapana Puciłę. Władze Białorusi uznały go za "ekstremistyczny", a samego Puciłę ścigają za "organizowanie" protestów.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: Jarosław Krajewski (PiS)

Data emisji: 9.06.2021

Godzina: 19.06

Czytaj także

Atak hakerski na konta szefa KPRM. Lisiecki: sprawców trudno będzie znaleźć

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 17:20
- Nie wiem, kto stoi za tymi działaniami. Są tacy, którzy wskazują na rosyjskie służby. Czy tak rzeczywiście było? Trzeba wyjaśnić te informacje - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Lisiecki z PiS, komentując w ten sposób informacje o ataku hakerskim na konta internetowe szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka i jego żony.
rozwiń zwiń