X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Mec. Komarnicka-Nowak: ochrona klienta banku ma być wzmocniona

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 19:33
- Dzisiejszy wyrok TSUE utrwalił linię orzeczniczą, którą znam. Mamy ją w polskim prawie w orzeczeniach polskich sądów. Mówią one, że ochrona klienta banku ma być wzmocniona. Banki mówiły, że będzie to przewrót. Dziś mówię, że to potwierdzenie tego, o czym mówimy od wielu lat - powiedziała o wyroku TSUE mec. Beata Komarnicka-Nowak, adwokat zajmująca się od lat sprawami związanymi z kredytami we frankach szwajcarskich.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Bacho

Unijny Trybunał Sprawiedliwości w sprawie kredytów frankowych kontynuuje linię orzecznictwa dotycząca wzmacniania ochrony konsumenta w relacji z bankiem. Sędziowie z Luksemburga odpowiedzieli na pytania Sądu Okręgowego w Gdańsku. Chodziło o pięć pytań prejudycjalnych dotyczących kredytobiorców i banku BPH. Jednak szczegółowe konsekwencje orzeczenia unijnego Trybunału należą do sądów krajowych. 

1200 Glapiński Adam.jpg
Co dalej z frankowiczami? Prezes NBP: mamy do czynienia z poważnym ryzykiem prawnym

"To potwierdzenie"

Mec. Beata Komarnicka-Nowak powiedziała, że orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest tylko potwierdzeniem linii, która obowiązuje w polskich sądach. - Dzisiejszy wyrok TSUE utrwalił linię orzeczniczą, którą znam. Mamy ją w polskim prawie w orzeczeniach polskich sądów. Mówią one, że ochrona klienta banku ma być wzmocniona. Banki mówiły, że będzie to przewrót. Dziś mówię, że to potwierdzenie tego, o czym mówimy od wielu lat - powiedziała.

- TSUE zwrócił uwagę, że prawo UE to rama i to sąd krajowy ma badać czy umowy są zgodne z prawem, czy nie. W praktyce oznacza to, że sądy będą decydować, czy można utrzymać umowę w mocy - dodała.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że klienci nie mieli wyjścia przy braniu kredytu oraz nie byli informowani o wszystkich możliwych scenariuszach. - Wiceprezes banku powiedział, że nieuczciwym elementem, po stronie banków i frankowiczów, była chciwość. Nie zgadzam się z tą oceną, bo klienci słyszeli, że mają zdolność kredytową nie w złotówkach, ale we frankach. Nikt także nie informował ich o nieograniczonym ryzyku - zaznaczyła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
21:08 PR24_mp3 2021_04_29-19-05-59.mp3 mec. Beata Komarnicka-Nowak o wyroku TSUE ws. frankowiczów ("Stan rzeczy")

***

Audycja: Stan Rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: mec. Beata Komarnicka-Nowak (adwokat)

Data emisji: 29.04.2020

Godzina emisji: 19.06

dz

Czytaj także

Eksperci: ugoda z frankowiczami nie wpłynie negatywnie na sytuację klientów PKO BP, czekamy też na stanowisko SN w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 10:40
Podpisanie przez PKO BP ugody z frankowiczami nie naruszy bezpieczeństwa środków klientów gromadzonych w banku. Ale działalność całego sektora na pewno się zmieni, bo część jego działań stała się dziś nieopłacalna - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Mariusz Adamiak, dyr. Biura Strategii Rynkowych PKO BP. Zdaniem Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha, decyzje dotyczące frankowiczów pewnie będą jeszcze rozstrzygane indywidualnie, choć czekamy na linię orzeczniczą SN w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Porządkuje pewne rzeczy". Dr Bodył-Szymala o orzeczeniu TSUE ws. frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 14:00
- TSUE przesądził parę istotnych rzeczy, m.in. to, że nieważność umowy jest ostatecznością (...) i sąd krajowy, wtedy, kiedy stwierdzi już nieważność jakiegoś postanowienia umownego, powinien zrobić wszystko, co rozsądnie zrobić można, żeby umowę utrzymać - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Bodył-Szymala ("Monitor Prawa Bankowego").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Pozytywne stanowisko Związku Banków Polskich

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:05
Wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek pozytywnie ocenia orzeczenie Unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie kredytów frankowych.
rozwiń zwiń