X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowe władze USA pogrzebią Nord Stream 2? Dr Rak: Biden wraca do polityki mocarstwowej

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 20:35
- W odróżnieniu od Trumpa, który prowadził politykę w gruncie rzeczy izolacjonistyczną, Biden powraca do prowadzenia polityki imperialnej, czyli polityki zwiększonego zaangażowania Stanów Zjednoczonych na świecie i zwiększonych zobowiązań - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Rak. W jego opinii konsekwencją nowej polityki USA może być całkowite zakończenie projektu budowy Nord Streamu 2.
Prace przy budowie Nord Stream 2 w pobliżu Zatoki Narewskiej
Prace przy budowie Nord Stream 2 w pobliżu Zatoki NarewskiejFoto: Maximillian cabinet/Shutterstock

Jednym z głównych elementów polskiej polityki zagranicznej jest sprzeciw wobec budowy Nord Streamu II, który powstaje pod dnem Morza Bałtyckiego między Niemcami a Rosją z pominięciem m.in. Polski i Ukrainy. W tym sprzeciwie wspierały nas Stany Zjednoczone pod wodzą Donalda Trumpa. Czy po zmianie administracji w USA nadal możemy liczyć na próby blokowania budowy drugiej nitki Gazociągu Północnego? W audycji "Stan rzeczy" próbował to wyjaśnić dr Krzysztof Rak.

Prezydent_Niemiec_Steinmeier_shutterstock_1200.jpg
Relacje niemiecko-rosyjskie. Michałowski: przypomina mi to pakt Ribbentrop-Mołotow

Gość PR24 podkreślił, jak bardzo negatywna dla całego naszego regionu jest perspektywa budowy gazociągu Nord Stream II. Równocześnie stwierdził, że można mieć nadzieję na to, że Polski nie dotknie tak wiele negatywnych konsekwencji, ponieważ nasz kraj zabezpiecza się i dywersyfikuje dostawy gazu.

Czytaj również:

Niemcy dogadały się z USA ws. NS2?

Dr Krzysztof Rak został zapytany o to, jaki wpływ na tę budowę mogą mieć obecnie Stany Zjednoczone - Stany Zjednoczone po zmianie w Białym Domu. - W odróżnieniu od Trumpa, który - wbrew temu, co się sądzi w Polsce - prowadził politykę w gruncie rzeczy izolacjonistyczną, Trump skupił się na samej Ameryce, skupił się na polityce wewnętrznej, a sprawy zagraniczne jakby zostawił z boku, były one dla niego mniej istotne, a na pewno chciał się z dużej części zobowiązań międzynarodowych imperium amerykańskiego wycofać; otóż Biden wydaje się być przeciwieństwem Trumpa i powraca - a przynajmniej to możemy powiedzieć z jego zapowiedzi - do prowadzenia polityki imperialnej, czyli polityki zwiększonego zaangażowania Stanów Zjednoczonych na świecie i zwiększonych zobowiązań - mówił gość audycji.

janusz kowalski 1200 free.jpg
Janusz Kowalski: Polska musi postawić Niemcy przed TSUE ws. Nord Stream

Ekspert przypomniał doniesienia niemieckich mediów, z których wynikać ma, że między Niemcami a Stanami Zjednoczonymi Donalda Trumpa doszło do porozumienia w sprawie Nord Streamu II. USA miały zdjąć sankcje, a Niemcy - w zamian - miały zrekompensować to Ameryce zakupem znacznych ilości gazu skroplonego.

Zdaniem dr. Krzysztofa Raka, jeśli ten "deal" został zawarty (bo co do tego nie ma pewności w medialnych przekazach), to po zmianie administracji w USA na tę pod wodzą Joe Bidena, owo porozumienie może być dla Niemców zbyt kosztowe i w rzeczywistości - zamiast pomóc w dokończeniu budowy NS2 - całkowicie ją pogrzebać.

Posłuchaj
20:37 PR24_mp3 2021_02_18-19-06-21_Rak.mp3 Dr Krzysztof Rak o sytuacji Polski, Europy i świata w związku ze zmianą administracji w USA ("Stan rzeczy" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: dr Krzysztof Rak (ekspert ds. międzynarodowych)
Data emisji: 18.02.2021
Godzina emisji: 19.06

PR24/jmo

Czytaj także

Prof. Paruch: demokraci nie mogą być ślepi na wyborczy wynik Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 15:15
- Wybory do Izby Reprezentantów są co dwa lata. Jeśli Partia Demokratyczna poprowadzi politykę w kierunku lewicowego radykalizmu, może błyskawicznie stracić większość w tej izbie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, UMCS w Lublinie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To dobre z perspektywy wschodniej flanki NATO". Ekspertka OSW o pozostaniu wojsk USA w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 17:40
- Decyzja o zawieszeniu tych planów i przeglądzie całościowym amerykańskiej obecności wojskowej na całym świecie jest, z perspektywy wschodniej flanki, dobra - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń