X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sprawa sędziego Iwulskiego. Mateusz Kosiński: nie można twierdzić, że i kat, i ofiara byli bohaterami

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 19:46
- Tutaj rodzi się paradoks, na jakich standardach chcemy budować dzisiejsze państwo, skoro ludzie, którzy wtedy nosili ulotki, dzisiaj są uznawani za bohaterów, a z drugiej strony osoby, które je karały, są uznawane za pozostające wiernymi standardom niezawisłości i niezależności. Nie można twierdzić, że i kat, i ofiara byli bohaterami, bo coś tutaj się nie zgadza - powiedział o sprawie sędziego Iwulskiego Mateusz Kosiński, dziennikarz "Tygodnika Solidarność".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

21 stycznia Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajmie się sprawą immunitetu sędziego Józefa Iwulskiego. Jego uchylenia żądają prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej. Powodem takiego wniosku jest fakt udziału sędziego w skazaniu podczas stanu wojennego robotnika, który roznosił ulotki. W obronie sędziego stanęli sędziowie Sądu Najwyższego, wydając oświadczenie, w którym piszą, że Józef Iwulski jest „wierny standardom niezależności i niezawisłości”.

Sąd najwyższy shutt-1200.jpg
Dr Majchrzak: mamy problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów stanu wojennego

"Kat i ofiara"

Mateusz Kosiński uważa, że ciężko jest określić standardy w przypadku sędziów skazujących opozycjonistów. - Z ustaleń śledczych IPN wynika, że w 1982 roku pan sędzia zasiadał w składzie sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego, który skazał robotnika z Oświęcimia na 3 lata więzienia za roznoszenie antypaństwowych ulotek. Na tych ulotkach były kontury Polski otoczone kolczastym drutem. Koledzy pana Iwulskiego wydali oświadczenie, że podczas wieloletniej służby sędziowskiej pozostawał wierny standardom niezawisłości pełnienia urzędu sędziego. W mojej ocenie ciężko tutaj określić standardy sędziów skazujących opozycjonistów za niezależne i niezawisłe - powiedział.

- To były sądy działające pod kuratelą wojskową, który wytoczyła przeciwko narodowi działa, i ci ludzie, którzy wydawali takie wyroki, powinni być automatycznie odsuwani od wymiaru sprawiedliwości. Stąd słuszna postawa IPN, a postawa kolegów sędziego Iwulskiego może budzić wątpliwości i przyczyniać się do słów o tym, że wymiar sprawiedliwości sam się nie oczyścił - dodał.

Czytaj dalej:

Zdaniem gościa audycji "Stan rzeczy" sprawa sędziego Iwulskiego oraz postawa jego kolegów rodzi paradoks. - Przypomnę, że po latach wyrok tego robotnika został przez Sąd Najwyższy uchylony. Opozycjonista został uniewinniony. Tutaj rodzi się paradoks, na jakich standardach chcemy budować dzisiejsze państwo, skoro ludzie, którzy wtedy nosili ulotki, dzisiaj są uznawani za bohaterów, a z drugiej strony osoby, które je karały, są uznawane za pozostające wiernymi standardom niezawisłości i niezależności. Nie można twierdzić, że i kat, i ofiara byli bohaterami, bo coś tutaj się nie zgadza - powiedział Mateusz Kosiński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
21:16 _PR24_AAC 2021_01_18-19-06-29.mp3 Mateusz Kosiński o sprawie sędziego Józefa Iwulskiego ("Stan rzeczy")

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność")
Data emisji: 18.01.2021
Godzina emisji: 19.06

dz

Czytaj także

"Grzech zaniechania i jeden wielki wyrzut pod adresem III RP". Karol Gac o sprawie sędziego SN Józefa I.

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 20:33
- Dziś, 30 lat po przemianach Okrągłego Stołu w jakikolwiek sposób próbuje się przywrócić elementarne poczucie sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac ("Do Rzeczy") o uchyleniu immunitetu sędziemu Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwota nieadekwatna do krzywdy". Zbigniew Ziobro złożył skargę na odszkodowanie dla opozycjonisty z PRL

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 10:10
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną na postanowienie jednego z sądów, w którym zasądzono nieadekwatne jego zdaniem roszczenia odszkodowawcze działaczowi niepodległościowemu, który przebywał w komunistycznym więzieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędzia SN prof. Jan Majchrowski: nasze prawo nawiązuje do konstytucji stalinowskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 18:00
- Mitem założycielskim III RP jest Okrągły Stół i porozumienia zawarte tam oraz w Magdalence. Może te drugie niejawne, ale bardziej istotne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Majchrowski, sędzia Sądu Najwyższego w Izbie Dyscyplinarnej.
rozwiń zwiń