X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Szczepionka budzi duże nadzieje". Ekonomista o prognozach gospodarczych na ten rok

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 20:09
- Pewien optymizm w nasze prognozy, w nasze dusze wlewa to, co się dzieje wokół szczepionki (...). Jeśli nie sprawdzą się najczarniejsze scenariusze (...) i jeśli nie spotka nas trzecia fala pandemii, to powinniśmy sobie poradzić - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista dr Marian Szołucha pytany o prognozy gospodarcze na rok 2021
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Song_about_summer/Shutterstock

Skończył się wyjątkowo trudny dla naszej gospodarki rok. Był to rok, który upłynął w cieniu pandemii, lockdownów i światowego kryzysu. Na rozpoczęty rok 2021 patrzymy z dużym optymizmem, zwłaszcza że w wielu państwach Europy i Świata, w tym w Polsce, rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi. Wizja rychłego końca pandemii wlewa nadzieję w serca przedsiębiorców i przywódców państw. O prognozach gospodarczych na rozpoczęty rok w audycji "Stan rzeczy" mówił ekonomista dr Marian Szołucha.

finanse1200.jpg
Tarcze finansowe PFR dla mikro, małych i średnich firm obejmą 45 branż

Brak pełnych danych

Gość PR24 podkreślił, że pełnych danych pozwalających na ostateczne podsumowanie gospodarcze roku 2020 jeszcze nie ma i przyjdzie nam na nie jeszcze zaczekać, bo te dane dopiero spływają do Głównego Urzędu Statystycznego, Ministerstwa Finansów i Narodowego Banku Polskiego. Zaznaczył, że najpierw będą tzw. szybkie odczyty, a później dopiero - końcowe.

- Natomiast jeśli chodzi o nastroje przedsiębiorców, są one podobne do tych, które udzielają się nam wszystkim, bo wszyscy jesteśmy konsumentami. A dominuje wśród nich niepewność - najkrócej rzecz ujmując, niepewność co do przyszłości - mówił dr Marian Szołucha.

Czytaj więcej:

Nadzieje na nowy rok

- Pewien optymizm w nasze prognozy, w nasze dusze wlewa to, co się dzieje wokół szczepionki, to co dzieje się wokół sytuacji na tym poziomie bazowym, epidemicznym, biologiczno-medycznym. Bo ona się ewidentnie uspokaja. Jeśli nie sprawdzą się najczarniejsze scenariusze, mówiące o nowych mutacjach, ewentualnie szczepach koronawirusa, jeszcze bardziej zakaźnych, jeszcze bardziej trudnych do opanowania i jeśli nie spotka nas trzecia fala pandemii z nimi związana, to powinniśmy sobie poradzić - podkreślił ekonomista.

Ekspert zaznaczył, że prognozy na rok 2021 dla polskiej gospodarki, zapisane w założeniach makroekonomicznych do budżetu, wyglądają optymistycznie. - Wzrost PKB w ujęciu realnym - 4 proc. Prawie 3-procentowa dynamika wzrostu wynagrodzeń, a więc wolniejsza, niż w minionych latach, ale jednak na plusie, jednak progres, a nie regres, ponad 6-procentowy wzrost popytu wewnętrznego i to wszystko przy niespełna 2-procentowej inflacji - mówił dr Marian Szołucha.

Posłuchaj
23:09 _PR24_AAC 2021_01_06-19-06-16_Szołucha.mp3 Dr Marian Szołucha o prognozach gospodarczych na rok 2021 ("Stan rzeczy" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Piotr Nisztor
Gość: dr Marian Szołucha (ekonomista)
Data emisji: 06.01.2021
Godzina emisji: 19.06

PR24/jmo

Czytaj także

"Nie możemy ulegać zbyt dużym nadziejom i oczekiwaniom ponad to, co możliwe". Prof. Jabłoński podsumowuje 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 10:36
- Może zachwianie się bezpieczeństwa spowodowane pandemią spowoduje, że zdobędziemy się na większą refleksyjność i docenimy bardziej to, co mamy - przyznał na antenie Polskiego Radia 24 prof. Arkadiusz Jabłoński z KUL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wychodzi małość i egoizm". Prof. Bernacki o szczepieniach poza kolejnością

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 15:24
- Możemy odnieść wrażenie, że grupa osób uznała, że obowiązek czekania na swoją kolej w procesie szczepienia jest czymś uwłaczającym w ich pozycji i stąd decyzja o tym, by zaszczepić się poza kolejką, wykorzystując kontakty z rektorem czy też władzami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, senator Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń