X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Chwedoruk: istnieje tendencja wzmacniania unijnych centrów decyzyjnych kosztem państw członkowskich

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 19:49
- Trwający spór o pieniądze jest sporem prestiżowym, który ma stanowić symbol i przykład dla innych państw, wskazując, że nie warto korzystać z instrumentów obrony interesów narodowych zawsze i wszędzie - powiedział politolog prof. Rafał Chwedoruk.
Prof. Rafał Chwedoruk
Prof. Rafał ChwedorukFoto: PR24

Unia Europejska znalazła się w sporze dotyczącym negocjacji nad budżetem na lata 2021-2027. Przyczyną jest chęć wprowadzenia przez unijnych urzędników zasady powiązania wypłaty środków finansowych z praworządnością, na co nie godzą się Polska i Węgry wspierane przez Słowenię.

Unia Europejska 1200 free
Europoseł PiS: droga, którą poszła KE i niemiecka prezydencja, prowadzi UE na manowce

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu, jeżeli nie znajdzie się rozwiązanie, które jest dobre dla całej UE.

Z kolei rzecznik Komisji Europejskiej stwierdził, że instytucja, którą reprezentuje, nie zmienia swojego stanowiska: mechanizm praworządności odpowiada porozumieniu, jakie zawarli w lipcu na szczycie budżetowym szefowie państw i rządów

Posłuchaj
22:11 PR24_MPLS 2020_11_27-19-05-51.mp3 Prof. Rafał Chwedoruk o sporze dotyczącym negocjacji nad nowym unijnym budżetem ("Stan rzeczy")

"Ma stanowić symbol i przykład"

morawiecki orban mid-20b26291 1200.jpg
Prof. Reginia-Zacharski: stanowisko Polski i Węgier ws. budżetu UE ma solidne poparcie

Zdaniem prof. Rafała Chwedoruka, państwa zachodniej części kontynentu, przede wszystkim Niemcy i Francja, będące czołowymi pod względem wpływów politycznych i siły gospodarczej, orientują się na pogłębianie integracji europejskiej charakteryzującej się wzmacnianiem unijnych centrów decyzyjnych kosztem krajów członkowskich.

- Trwający spór o pieniądze jest sporem prestiżowym, który ma stanowić symbol i przykład dla innych państw, wskazując, że nie warto korzystać z instrumentów obrony interesów narodowych zawsze i wszędzie przy każdej okazji - wskazał politolog.

Więcej tematów w całej rozmowie. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: prof. Rafał Chwedoruk, politolog
Data emisji: 27.11.2020
Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Fundusze za praworządność. Prof. Reginia-Zacharski: UE chce to zrobić z powodów ideologicznych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 10:38
- Okazuje się, że zasada pacta sunt servanda nie jest przestrzegana. Pod koniec roku, gdy perspektywa budżetowa UE powinna być finalnie dopinana, próbuje się grać sprzecznie do ustaleń, które zapadły kilka miesięcy temu - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraje południa Europy sojusznikami Polski? Talaga: to nie one podniosły kwestię praworządności

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 13:39
- To takie państwa jak Grecja, Hiszpania czy Portugalia gwałtownie potrzebują pieniędzy z unijnego pakietu wsparcia. Dlatego są też zainteresowane jak najszybszym kompromisem i uruchomieniem pakietów pomocowych, a to oznacza, że tam trzeba szukać sojuszników - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń