X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Chwedoruk: trend wulgaryzacji języka debaty publicznej jest nieuchronny

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 19:41
- Wiele liberalnych mediów narzekało, że publiczność na meczach piłkarskich jest wulgarna. Dzisiaj często te same środowiska legitymizują owe przekleństwa. Ten trend jest niestety nieuchronny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW.
Prof. Rafał Chwedoruk
Prof. Rafał ChwedorukFoto: PR24

Rozmowa dotyczyła protestów ws. zakazu aborcji w Polsce. - Wszelkie protesty i ruchy społeczne są zjawiskami wartymi uwagi. Niewątpliwie był to jeden z największych protestów po roku 1989. Udział najmłodszej generacji w tego typu protestach był też jak do tej pory największy - zwrócił uwagę prof. Rafał Chwedoruk.

- Z wielu powodów prawica konserwatywna nie ma po drodze z młodymi ludźmi. Światowy kryzys gospodarczy i rządy PO z różnymi aspektami, np. sprawa ACTA, skierowały punkt w prawą stronę. Nawet wówczas, kiedy między 2011 a 2014 r. dokonał się odpływ młodych wyborców od PO, nie oznaczało to hegemonii prawicy - zaznaczył.

NieStrajkuje tt-1200.jpg
Jest odpowiedź na strajk kobiet. W mediach społecznościowych trwa akcja #NieStrajkuje

"Legitymizacja wulgaryzmów"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 "dla najmłodszych ludzi rzeczywistość rządów PiS jest jedyną rzeczywistością rządów, które znają z autopsji. Życie we współczesnym, konsumpcyjnym społeczeństwie sprzyja różnym literalnym aspektom myślenia. Tematyka przerywania ciąży okazała się tematyką zrozumiałą". - Całe to zjawisko sygnalizowały "czarne" marsze jeszcze w poprzedniej kadencji - zwrócił uwagę.

Posłuchaj
20:56 PR24_MPLS 2020_11_05-19-06-15.mp3 Prof. Rafał Chwedoruk o protestach przeciwko zakazowi aborcji (Stan Rzeczy/PR24)

- Ruchy społeczne i protesty to zjawiska z dużą dozą emocji i spontaniczności, a poza tym nie podlegają kontroli oficjalnych instytucji. Ujawniają się wówczas postawy społeczne. Młodzi ludzie od lat używają języka pełnego wulgaryzmów. Wzorujemy się na USA, gdzie pewna prostota i brak elit społecznych są uważane wręcz za cnotę, więc nie dziwmy się temu - stwierdził politolog.

Czytaj także:

- Wulgaryzmu nie postrzegam jako głównego problemu. Bardziej niebezpieczne jest publikowanie w internecie adresów różnych osób. Wiele liberalnych mediów narzekało na publiczność na meczach piłkarskich, że jest wulgarna. Dzisiaj często te same środowiska legitymizują owe przekleństwa. To pokazuje, że wszystko jest dzisiaj krótkoterminowe. Ten trend jest niestety nieuchronny - podsumował.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: prof. Rafał Chwedoruk (UW)
Data emisji: 5.11.2020
Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/pkr

Czytaj także

Rzecznik KEP: uczestnictwo wierzących w demonstracjach proaborcyjnych to grzech

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 01:59
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak powiedział, że udział ludzi wierzących w demonstracjach proaborcyjnych to grzech. W kraju odbywają się protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność z konstytucją aborcji eugenicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proaborcyjni aktywiści pod oknem papieskim. Na Franciszkańskiej ustawili napis "Dom Szatana"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 14:47
Napis "Dom szatana" ułożyła w niedzielę przed kurią na ul. Franciszkańskiej w Krakowie, pod oknem papieskim, grupa, która - jak podkreśliła w swoim manifeście - sprzeciwia się "bezczelności, bezwstydności i bezkarności polskich biskupów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przełóżcie protest na łatwiejszy czas". Jadwiga Emilewicz ze specjalnym apelem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 21:47
- Chcę przekonać koleżanki i kolegów z opozycji, byśmy wspólnie zaapelowali w tym tygodniu do protestujących, aby przełożyli protest na łatwiejszy czas - powiedziała Jadwiga Emilewicz (PiS). Według niej, orzeczenie TK ws. aborcji nie powinno być publikowane co najmniej do czasu uchwalenia prezydenckiej ustawy.
rozwiń zwiń