X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ks. prof. Waldemar Cisło: Libańczycy to dumny naród, sami nie zwrócą się o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 19:56
- Jesienią 2019 roku mieliśmy w Libanie bardzo poważny kryzys ekonomiczny i gospodarczy. Ceny żywności są przeliczane wg kursu czarnorynkowego, przez co zarobki zwykłych ludzi straciły na wartości - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
nz pożar w Bejrucie
n/z pożar w BejrucieFoto: EPA/WAEL HAMZEH

W strefie wolnocłowej portu w Bejrucie wybuchł pożar magazynu, w którym składowano w beczkach ropę i opony samochodowe. Wywołał on panikę wśród mieszkańców mających jeszcze w pamięci potężną eksplozję, do której doszło w tym miejscu 4 sierpnia.

Gigantyczny kryzys humanitarny

Na początku sierpnia w stolicy Libanu, Bejrucie, doszło do dramatycznej eksplozji źle zabezpieczonego składu ogromnych ilości saletry potasowej, która spowodowała śmierć ponad 200 osób, zniszczyła ogromne połacie miasta i wywołała gigantyczny kryzys humanitarny w tym - i tak pogrążonym w kryzysie - kraju.

Ksiądz prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie opowiadał o swojej ostatniej podróży do Libanu, mówił o tym, jak wygląda sytuacja ludności cywilnej zmagającej się z potężnym kryzysem humanitarnym.

Liban Bejrut po wybuchu pap 1200.jpg
Dr Magdalena El Ghamari: Liban jest jednym z trzech najbardziej zadłużonych państw na świecie

- Ceny żywności są przeliczane wg czarnorynkowego kursu. Libańczycy stracili. Tracą mieszkania. To dumny naród, któremu trudno jest zwrócić się o pomoc. W Libanie mamy kryzys rządowy, olbrzymią korupcję, niezadowolenie społeczeństwa, bezrobocie - mówił w Polskim Radiu 24 ksiądz Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Gość objaśniał też skomplikowaną sytuację demograficzną miejscowej społeczności, którą tworzą m.in. Palestyńczycy i Syryjczycy przebywający najczęściej w Libanie nielegalnie.

"W Libanie widać udział potężnych sił"

Liban to jedno z najbardziej zadłużonych państw na świecie - zobowiązania wynoszą 86 mld dolarów, czyli ponad 150 proc. PKB. Bezrobocie wśród osób poniżej 35. roku życia wynosi 37 proc., a według Banku Światowego ok. 30 proc. mieszkańców Libanu żyje poniżej granicy ubóstwa.

Mimo miliardowych inwestycji przeprowadzonych w kraju od zakończenia wojny domowej w 1990 roku Libańczycy nadal narażeni są na trwające wiele godzin przerwy w dostawach prądu, a niekiedy nawet wody; na ulicach zalegają sterty śmieci. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 sytuacja "nie dzieje się sama z siebie". - Widać udział potężnych sił - podkreśli. Tłumaczył, że bez ekstremizmu muzułmańskiego relacje na Bliskim Wschodzie były odpowiednio poukładane.

- Problemem Bliskiego Wschodu jest brak zaufania. Ludzie żyli latami we wzajemnym szacunku. Jednak nienawiść fanatyków doprowadziła do tego, że przyjaciele stali się nagle wrogami - mówił ksiądz Waldemar Cisło. Zaapelował też o pomoc dla chrześcijan, którzy żyją na Bliskim Wschodzie.

Więcej w audycji.


Posłuchaj
21:44 CISŁO.mp3 10.09.2020 Ks. prof. Waldemar Cisło o sytuacji w Bejrucie. (Stan Rzeczy / PR24)

 

***

Audycja: "Stan Rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: ks. Waldemar Cisło
Data emisji: 10.09.2020
Godzina emisji: 19:06

Polskie Radio 24/PAP/IAR/tb

Czytaj także

Dr Magdalena El Ghamari: Liban jest jednym z trzech najbardziej zadłużonych państw na świecie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 15:35
- Mieszkańcy Libanu żyją od kryzysu do kryzysu. Ostatnie lata to ogromny krach gospodarczy państwa. Jest ono następne w kolejce, gdy mówimy o niechlubnej perspektywie przyszłości na Bliskim Wschodzie - powiedziała dr Magdalena El Ghamari, ekspert ds. międzynarodowych z Collegium Civitas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. prof. Waldemar Cisło: Liban był wzorem pokojowego życia różnych religii. Wszystko się zmieniło

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 20:43
- Nawet nasz papież Jan Paweł II wskazywał Liban jako przykład rozwiązania tych konfliktów religijnych, które mamy chociażby w Iraku czy w innych miejscach na świecie, że można poukładać te relacje chrześcijańsko-muzułmańskie i wewnętrzne muzułmańskie pokojowo. Dzisiaj to wszystko zaczyna się sypać - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Cisło.
rozwiń zwiń