X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

ECS nie chce zwrócić tablic z Sierpnia ’80. Płażyński: to, co robi pan Kerski, jest aberracją państwa prawa

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 20:09
- Sytuacja jest kuriozalna i absurdalna. Żyjemy w państwie prawa i własność, czyja by ona nie była, to rzecz święta. ECS przypomina bardziej jakieś Europejskie Centrum Łamania Prawa - powiedział Kacper Płażyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Kacper Płażyński
Kacper PłażyńskiFoto: PR24

W 2019 r. Narodowe Muzeum Morskie wypowiedziało umowę depozytu tablic z 21 postulatami z sierpnia 1980 r. zawartą z Europejskim Centrum Solidarności, jednak nie zostały one zwrócone. ECS twierdzi, że właścicielami tablic są ich autorzy, a ci (lub ich spadkobiercy) sprzeciwiają się oddaniu przedmiotów.

westerplatte free shut 1200.jpg
Prof. Mieczysław Ryba: próba usamorządowienia obrony Westerplatte to całkowity absurd

- Po prostu mają oddać to, co do nich nie należy. Jeśli tego nie zrobią, są zwykłymi złodziejami. Usta pełne frazesów, a tu sobie przytulili czyjąś własność - powiedział przewodniczący NSZZ Solidarność.

Posłuchaj
22:08 PR24_MPLS 2020_08_12-19-06-29.mp3 Kacper Płażyński o sytuacji dotyczącej niechęci Europejskiego Centrum Solidarności do zwrotu tablic z 21 postulatami z Sierpnia '80 ("Stan rzeczy")

"Podpisuję się pod takim stanowiskiem"

Kacper Płażyński przyznał, że Piotr Duda w bardzo ostrych słowach skomentował tę sprawę, jednak sam mógłby się pod tym stanowiskiem podpisać.

- Jak inaczej można ocenić sytuację, gdzie wiemy, że coś jest własnością jakiejś instytucji, która wypożycza to innej instytucji, w pewnym momencie chce zwrotu, a ta instytucja mówi, że nie, figa z makiem, nie oddamy. Dlaczego? Bo są lepsi, ważniejsi, mają większe zaplecze? - zastanawiał się poseł.

Płażyński: własność to rzecz święta

mid-20810095 (1).jpg
Piotr Gliński: Stocznia Gdańska to miejsce święte i będzie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Zaistniałą sytuację rozmówca Piotra Nisztora określił jako "kuriozalną i absurdalną". - Żyjemy w państwie prawa i własność, czyja by ona nie była, to rzecz święta. ECS przypomina bardziej jakieś Europejskie Centrum Łamania Prawa – stwierdził i dodał, że to, co robi szef ECS Basil Kerski, jest "aberracją państwa prawa".

O co dokładnie chodzi w sporze?

Wykonane ze sklejki dwie tablice z postulatami robotników spisanymi w pierwszych dniach strajku w Stoczni Gdańskiej przez działaczy Ruchu Młodej Polski Macieja Grzywaczewskiego i Arkadiusza Rybickiego są częścią wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności.

W listopadzie ubiegłego roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, podległe resortowi kultury, wypowiedziało ECS umowę depozytu, zawartą w 2014 r., na podstawie której były one tam prezentowane.

4 lipca upłynął termin, jaki dyrektor NMM dr Rober Domżał wyznaczył Europejskiemu Centrum Solidarności na ich zwrot. Historyczne płyty miałyby trafić na wystawę do Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie podpisano Porozumienia Sierpniowe.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Piotr Nisztor 
Gość: Kacper Płażyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości
Data emisji: 12.08.2020
Godzina emisji: 19.06

PAP/Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Stanisław Fudakowski: "Solidarność" pozwala budować Polakom własną podmiotowość i tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 16:30
- "Solidarność" to źródło siły, której ludzie potrzebują, żeby budować własną podmiotowość i tożsamość - powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Fudakowski, działacz "Solidarności". Tematem audycji były zbliżające się uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyższe emerytury dla opozycjonistów z czasów PRL. Piotr Müller: rząd przyjmie projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 11:02
We wtorek rząd przyjmie projekt ustawy podnoszącej do co najmniej 2400 zł emerytury działaczom opozycji antykomunistycznej i represjonowanym z powodów politycznych w okresie PRL-u - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, przepisy mają wejść w życie tuż po rocznicy Sierpnia '80.
rozwiń zwiń