X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przemysław Czarnek: epoka Solidarności zaczęła się od pielgrzymki Jana Pawła II i Lubelskiego Lipca

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 20:37
- Ci pracownicy nie ulegli lękowi i poszli walczyć o Polskę. Dziś jesteśmy beneficjentami ich wielkiego bohaterstwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Czarnek, poseł PiS z Lublina, gdzie w niedzielę obchodzono 40-lecie wydarzeń Lubelskiego Lipca.
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: PR24/DB

W niedzielę w Lublinie odbyły się obchody 40. rocznicy fali strajków, nazwanych Lubelskim Lipcem 1980, które latem tamtego roku przetoczyły się przez region. W archikatedrze lubelskiej odprawiona została msza św., której przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Po niej uczestnicy protestów, związkowcy, przedstawiciele władz spotkali się na rocznicowej gali. W uroczystościach uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj
23:05 Czarnek (mp3) 27 lipiec 2020 19_06_01.mp3 Przemysław Czarnek o Lubelskim Lipcu (Polskie Radio 24/Stan rzeczy)

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Mateusz Morawiecki PAP 1200.jpg
"Solidarność to idea bliska Polakom w każdej części kraju". Premier w rocznicę Lubelskiego Lipca

"Mała wiedza o Lubelskim Lipcu"

Przemysław Czarnek przypomniał słowa premiera Mateusza Morawieckiego, że słynna pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 roku i właśnie strajki na Lubelszczyźnie rozpoczęły "czas Solidarności". - Mała jest wiedza na temat Lubelskiego Lipca i tego, że to w Lublinie wszystko się zaczęło. Wizyta premiera, uroczystości w archikatedrze, później gala lubelskiego lipca to były okazje, by to przypomnieć - mówił.

Jak przypomniał poseł, strajki związkowców "wymagały niezwykłej odwagi". - Z perspektywy 40 lat wydaje nam się "a cóż to, strajkują wszędzie, strajkowali i oni". Otóż nie. To był rok 1980. To były pierwszego tego typu strajki po 1970 i 1976 roku. A, jak pamiętamy, tamte wydarzenia lat 70. były krwawo tłumione przez władzę komunistyczną - mówił na antenie PR24.

Czytaj więcej:

"Śmiałe postulaty"

Według gościa PR24, strajkujący "walczyli o dzieci, synów, córki, matki, ojców". - To poczucie wielkiej odpowiedzialności za zmiany w kraju, które były konieczne. Zmianę losu pracownika, robotnika, warunków pracy. Postulaty socjalne, pracownicze, zakładowe. Postulaty dotyczące zrównania płacy (...) ze służbami mundurowymi i milicyjnymi. To były bardzo śmiałe hasła - powiedział.

- Ci pracownicy nie ulegli lękowi i poszli walczyć o Polskę. Dziś jesteśmy beneficjentami ich wielkiego bohaterstwa - dodał polityk.

Protesty w zakładach kolejowych w Świdniku rozpoczęły się 8 lipca 1980 roku. Bezpośrednią przyczyną strajku była informacja o podwyżkach cen w zakładowej stołówce. W ciągu kilku dni strajki objęły całą Lubelszczyznę, wzięło w nich udział 80 tys. osób.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Gość: Przemysław Czarnek (PiS)
Data emisji: 27.07.2020
Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/ms, PAP, IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak