X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Fakt podawany w określonej otoczce". Kuczyński o mechanizmach dezinformacji rosyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 19:42
- Dezinformacja rosyjska na ogół działa tak, że jakiś fakt miał miejsce, ale jest podawany w określonej otoczce. Ma nawet 90 proc. prawdy, ale pozostałe 10 proc. zawiera tyle fałszu, aby konkretna grupa ludzi, społeczeństwo czy kraj poddało się naszym wpływom i oddziaływaniom - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, analityk, dziennikarz i autor książek o Władimirze Putinie.
Kreml, zdjęcie ilustracyjne.
Kreml, zdjęcie ilustracyjne.Foto: dade72/ Shutterstock

Gość audycji "Stan Rzeczy" mówił o rosyjskiej dezinformacji w mediach i mechanizmach działania tego procesu. - Skuteczna dezinformacja to wprowadzenie kogoś w błąd. Mamy obiekt, cel i zamiar, aby ten cel okłamać i spowodować, że będzie myślał w taki sposób, w jaki my chcemy aby myślał. Do tego używamy różnych środków - wyjaśnił Grzegorz Kuczyński. 

Rosyjscy komicy EN 1200.jpg
"W Rosji nic nie jest niepolityczne". Dr Bryc o prowokacji rosyjskich komików wobec prezydenta

"Światowa czołówka informatyczna"

- Nie można stawiać znaku równości między dezinformacją a kłamstwem. Dezinformacja to kłamstwo subtelne. Ma nawet 90 proc. prawdy, ale pozostałe 10 proc. zawiera tyle fałszu, aby konkretna grupa ludzi, społeczeństwo czy kraj poddało się naszym wpływom i oddziaływaniom. W przypadku informacji najpierw mamy jakieś wydarzenie, a potem informację. Odnośnie dezinformacji kolejność jest odwrotna - tłumaczył. 

Posłuchaj
21:58 PR24_MPLS 2020_07_24-19-05-54.mp3 Grzegorz Kuczyński o mechanizmach działania dezinformacji rosyjskiej (Stan Rzeczy/PR24)

Jak podkreślił ekspert, "jeśli mamy do czynienia z informacją, w pierwszej kolejności sprawdzamy jej źródło. Są pewne media czy osoby, które są wysoce wątpliwe, powinna zapalić nam się lampka ostrzegawcza. Różnica między wolnym światem zachodnim a takim krajem jak Rosja jest jednak taka, że działania dezinformacyjne nie zostały jeszcze udowodnione. Ważne w grupie ustalenia co jest informacją a co dezinformacja, jest ustalenie źródła. Jeśli jest to źródło rosyjskie, powinniśmy zachować dużo większą ostrożność".

Czytaj także:

- Dezinformacja rosyjska na ogół działa tak, że jakiś fakt miał miejsce, ale jest podawany w określonej otoczce, z drobnym elementem fałszu. Na dłuższą metę Związek Sowiecki i blok wschodni nie mógł rywalizować z Zachodem, a po kilku dekadach zimna wojna się zakończyła. Gdyby nie działania dezinformacyjne, mogłaby się ona skończyć dużo szybciej. Rosjanie od początku należeli do czołówki światowej, jeśli chodzi o metody walki informacyjnej - podsumował.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: Grzegorz Kuczyński (dziennikarz)
Data emisji: 24.07.2020
Godzina emisji: 19.05

Polskie Radio 24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grzegorz Kuczyński: Rosjanie są bardzo zaangażowani w dezinformację społeczeństw zachodnich

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 15:10
- Pandemia koronawirusa to dobry moment do szerzenia teorii spiskowych, których celem jest zwiększenie poczucia niepewności wśród zwykłych obywateli i podsycanie nieufności obywateli do państwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jasina o "wyzerowaniu" kadencji prezydenta Rosji: Putin musi grać swoją komedię do końca

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 20:23
- Władimir Putin z biegiem lat staje się przywódcą coraz bardziej dominującym, coraz ważniejszym, coraz bardziej niezastępowalnym - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Winkler: ingerencja w referendum przyniosłaby Rosji duże korzyści

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 21:55
- Insynuacje, że Rosjanie wpływali na wynik referendum daje im kolejny argument, że głosowanie było wypaczone przez rosyjskie siły wpływania na opinię publiczną - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza "Brytannia"). Gościem "Świata w powiększeniu" był również korespondent Polskiego Radia w Londynie Adam Dabrowski.
rozwiń zwiń