X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Opozycjoniści czasów PRL o działalności "Mariana Kotarskiego"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 19:58
Bohaterem audycji "Stan rzeczy" był Michał Mirecki, działacz opozycyjny z czasów PRL. 18 czerwca 1986 został uprowadzony do ośrodka w Magdalence, gdzie go torturowano. Gość Rafała Dudkiewicza dopiero po kilku latach, w 1991 roku, dowiedział się, że był przetrzymywany właśnie w tym miejscu. - Wedy pierwsze śledztwo ws. tego porwania doprowadziło do ujęcia sprawców - wspominał.
Solidarność - zdj. iilustracyjne
"Solidarność" - zdj. iilustracyjneFoto: Grabowski Foto / Shutterstock.com

- Zatrzymano mnie w miejscu nieprzeznaczonym do przetrzymywania osadzonych. Trzy dni byłem pod lufą pistoletu i w kajdankach non stop przesłuchiwany, pozbawiony snu - mówił działacz. Porwanie wynikało z jego "intensywnej w owym czasie działalności w ruchach oporu". - Byłem jedną z osób, które miały ogromną wiedzę i ogromny wpływ na to, co się działo w ruchach oporu - powiedział.

Posłuchaj
21:42 [PR24]PR24 (mp3) 23 lipiec 2020 19_06_01.mp3 Opozycjoniści z czasów PRL o "Marianie Kotarskim" (Polskie Radio 24/Stan rzeczy)

CZYTAJ RÓWNIEŻ
akta free ipn dokumenty free shutt 1200.jpg
IPN będzie mógł dalej ścigać zbrodnie komunistów. Jest decyzja prezydenta

Jednym z konspiratorów, z którymi współpracował Michał Mirecki był mężczyzna o pseudonimie "Tadeo". - Znałem go wtedy jako Mariana Kotarskiego. Okazał się on być nie Tajnym Współpracownikiem, a po prostu Oficerem wydziału VI Departamentu II MSW, kontrwywiadu - powiedział opozycjonista. Jak przyznał, bezpiece "udało się wprowadzić pracownika" do struktur "Solidarności". 

"Kotarski" działał przez niemal całe lata 80., a w III RP przejął prowadzone przez opozycjonistów wydawnictwo "Rytm". - Zbierał splendory z bycia opozycjonistą, co więcej, miał ogromny wpływ na rynek wydawniczy książki historycznej w Polsce - podkreślił Michał Mirecki. Zdemaskował go artykuł w "Rzeczpospolitej" w 2012 roku.

Czytaj więcej:

W 2017 roku Michał Mirecki, "po kilku latach szoku", postanowił zawnioskować o ponowne wszczęcie śledztwa dot. porwania. - Jedynym możliwym źródłem informacji, które przekazywane były nt. działalności grup oporu, był właśnie Marian "Kotarski" (który, jak się okazało tak naprawdę ma na nazwisko Pękalski - red.) - mówił działacz "Solidarności" z lat PRL.

W poszukiwaniu sprawiedliwości Michałowi Mireckiemu pomaga mec. Marek Harasiuk. Mówił on o roli w śledztwie prokurator, która, jak mówił, jest córką człowieka, który działał w warszawskim Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie "ścigał bandy antypaństwowe". - Teraz jego córka prowadzi śledztwo w IPN, w tak poważnej sprawie - wskazał.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: Michał Mirecki, mec. Marek Harasiuk (działacze opozycji)
Data emisji: 17.07.2020
Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/ms

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak