X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie stoi za nimi argumentacja prawna". Prof. Czesław Kłak o propozycjach przesunięcia wyborów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 13:50
- Za takimi działaniami z pewnością stoją przesłanki inne niż prawne. Trudno mi się wypowiadać na temat motywacji, które przyświecają poszczególnym osobom. Natomiast z całą pewnością za tymi stanowiskami nie stoi argumentacja prawna - powiedział w Polskim Radiu 24 sędzia Trybunału Stanu prof. Czesław Kłak, odnosząc się do propozycji przesunięcia wyborów prezydenckich. 
Audio
  • Prof. Czesław Kłak o wyborach prezydenckich (Temat dnia)
Prof. Czesław Kłak
Prof. Czesław KłakFoto: PR24

Z Senatu docierają informacje, że w szeregach opozycji popularność zyskuje koncepcja, wedle której wybory powinny być przeprowadzone dopiero po wygaśnięciu kadencji prezydenta Andrzeja Dudy.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaapelowała do Tomasza Grodzkiego, aby Senat przyjął ustawę ws. przeprowadzenia wyborów prezydenckich jeszcze w tym tygodniu. - To jest ustawa ustrojowa, która dotyczy wyboru głowy państwa, nie może poczekać - mówiła. Nawiązała do podanej przez marszałka Senatu informacji, że posiedzenie izby, która ma zająć się m.in. ustawą dot. przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r., zaplanowano na przyszły tydzień.

Według gościa PR24 za próbami przesunięcia w czasie wyborów "z pewnością stoją przesłanki inne niż prawne". - Trudno mi się wypowiadać na temat motywacji, które przyświecają poszczególnym osobom. Natomiast z całą pewnością za tymi stanowiskami nie stoi argumentacja prawna - powiedział sędzia.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Elżbieta Witek 1200.jpg
Marszałek Sejmu: nie można manewrować konstytucją, wybory muszą się odbyć do 6 sierpnia

"Wybory przed upływem kadencji prezydenta"

- Po pierwsze, 6 sierpnia 2020 roku kończy się kadencja urzędującego prezydenta. Po drugie, nie udało się przeprowadzić wyborów w konstytucyjnym terminie, czyli 10 maja. W związku z powyższym należy przeprowadzić je przed upływem kadencji urzędującego prezydenta - dodał prawnik. 

Jak wyjaśniał, "konstytucja nie zna – i dobrze, że nie zna – sytuacji, w której dochodzi do opróżnienia urzędu prezydenckiego, a jednocześnie nie były przeprowadzone wybory". - Taka sytuacja byłaby wyrazem daleko posuniętego rozkładu państwa – gdyby nie udało się przeprowadzić wyborów w wymaganym terminie - zaznaczył. 

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Plan obliczony na destrukcję". Buda o działaniach opozycji ws. wyborów

Stwierdził również, że "konstytucja przewiduje określone rozwiązania". - Oczywiście znaleźliśmy się w sytuacji, która nie do końca jest wyraźnie uregulowana, ale Państwowa Komisja Wyborcza trafnie stwierdziła, że mamy do czynienia z sytuacją analogiczną do tej, jakby nie było kandydatów. Nie chodzi tu o przyczynę, ale o skutek. Nie odbyło się głosowanie. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości - podkreślił Czesław Kłak. 

- W związku z tym trzeba zrobić wszystko, aby przed 6 sierpnia doszło do ważnego wyboru głowy państwa i jednocześnie w tym terminie powinien wypowiedzieć się Sąd Najwyższy w przedmiocie ważności wyborów - tak, aby cały proces wyborczy, włącznie ze stwierdzeniem ważności wyborów, zamknął się jeszcze w trakcie kadencji urzędującego prezydenta - podsumował gość PR24. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: Północ-Południe

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Czesław Kłak (sędzia Trybunału Stanu)

Data emisji: 27.05.2020

Godzina emisji: 12.45

Polskie Radio 24/bartos

Czytaj także

Tomasz Sakiewicz: PO nie bawi się w dżentelmeńskie układy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 11:24
- Sposób, w jaki PO wykończyło własną kandydatkę Małgorzatę Kidawę-Błońską, po czym nawet jej nie pożegnano, pokazuje, że nikt nie bawi się tam w dżentelmeńskie układy - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń