X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kodeks Siedmiu Zasad. Mała, wielka rewolucja Czesława Bieleckiego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 18:41
- Wraz z pandemią koronawirusa przeżywamy lekcję innej odpowiedzialności i uświadomienia sobie, że nie czeka nas świetlana przyszłość bez żadnych zakłóceń. Skoro okazało się, że potrzebne jest nam państwo, to zająłem się czymś trochę nietypowym, staram się zachęcić do myślenia nierutynowego, bo zdażyło się coś, czego żadne rutyny nie przewidywały - mówił w Polskim Radiu 24 architekt i publicysta Czesław Bielecki. 
Audio
Czesław Bielecki
Czesław BieleckiFoto: PJ

Gość Polskiego Radia 24 podkreśli, że kwarantanna pokazała, że stać na samodyscyplinę. - Nie podejrzewała nas o to władza, nawet sami siebie o to nie podejrzewaliśmy. Poddaliśmy się surowej dyscyplinie, jakbyśmy przebywali w półotwartym więzieniu. Jednocześnie dostrzegamy, że państwo się sprawdza, choć nie wszędzie. Możemy porównać jak działają władze Polski i innych krajów, czy rząd RP zadziałał rozważnie i z refleksem? Uważam, że postąpił nawet z nietypowym refleksem. Jednocześnie widać, i temu poświeciłem tekst "Mała, wielka rewolucja" w którym przedstawiłem Kodeks Siedmiu Zasad, że należy odwrócić nasz sposób myślenia o administracji publicznej. Chodzi o to, by państwo było silne, ale nie ograniczało nas w tych dziedzinach, gdzie świetnie radzimy sobie sami - tłumaczył Czesław Bielecki.

urzędnicy FREE 1200.jpg
Urzędy pomagają mieszkańcom. Zobacz, w jaki sposób

Mała wielka rewolucja 

Dodał, że zaproponował małą wielką rewolucję, która można przeprowadzić od dołu ku górze. - Do tego nie trzeba zmian konstytucyjnych i nowych ustaw. Wystarczy tylko bezprzymiotnikowa wola lokalnego lidera np. wójta, burmistrza, ministra lub dyrektora instytucji. Tę rewolucję każdy świadomy obywatel może przeprowadzić - podkreślił Czesław Bielecki i przedstawił przy tym siedem zasad:

  • Każda decyzja, o którą występuje obywatel lub firma, jest klasyfikowana według najważniejszego kryterium: czy wymaga rozpatrywania, czy wystarczy milcząca zgoda urzędu. Oznacza to, że brak reakcji na zgłoszenie jest automatycznie reakcją przyzwalającą. 
  • Infrastruktura krytyczna – podlega uzgodnieniom decyzji wyłącznie pomiędzy organami rządowymi i samorządowymi.
  • Każda czynność służb publicznych – poczynając od zgłoszenia remontu mieszkania, a kończąc na wizycie lekarskiej – powinna być obciążona taką samą opłatą manipulacyjną na poziomie rzędu 5–10 złotych.
  • Urząd nie ma prawa żądać od obywatela informacji i dokumentów, które ma we własnym zasobie, tym bardziej – publicznie dostępnym. 
  • Od momentu przyjęcia wniosku urząd ma zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego do 30 dni roboczych na jego rozpatrzenie lub w przypadku złożonym – 60 dni. Dla milczącej zgody obowiązuje termin 30 dni na zmianę klasyfikacji na decyzję administracyjną. 
  • Poza ściśle wymienionymi czynnościami (ślub, rozwód, przeniesienie własności nieruchomości itp. według zamkniętej listy) obywatel ma mieć możliwość uzyskania wszystkich decyzji urzędowych zdalnie, drogą korespondencyjną lub przez internet. 
  • Urzędnik czy funkcjonariusz publiczny ponosi jednoosobową odpowiedzialność służbową za wydane decyzje i nie wolno mu pod rygorem dymisji wchodzić w konflikt interesów.

Zdaniem Czesława Bieleckiego czeka nas transformacja podobna do terapii szokowej Balcerowicza z lat 1989-91. - Chodzi o to, żebyśmy nie nosili na plecach 700 tys. pracowników służb publicznych, którzy nie pomagają nam działać. W gruncie rzeczy stanowią hamulec i opór, są spowalniaczem naszej energii społecznej i gospodarczej - podsumował gość Polskiego Radia 24. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: Czesław Bielecki (publicysta, architekt)
Data emisji: 08.05.2020
Godzina emisji: 19.06

Czytaj także

Zmiany w urzędach. Co teraz można załatwić?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 12:13
W związku z odmrażaniem gospodarki od dzisiaj w urzędach można załatwić część spraw, z których realizacją w ostatnich tygodniach był kłopot z powodu epidemii koronawirusa. Dzięki wejściu w życie przepisów regulujących pracę urzędów, wreszcie można m.in. odebrać dowody osobiste czy prawa jazdy.
rozwiń zwiń