X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Na szczęście głosowania nie będzie". Paweł Kowal o wyborach 10 maja

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 20:40
- Z punktu widzenia interesu Polski najważniejsze jest, że wybory prezydenckie nie odbędą się w najbliższą niedzielę, głosowanie było nieprzygotowane i byłoby kompromitacją na arenie międzynarodowej - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal.
Audio
  • Paweł Kowal o wyborach prezydenckich (Stan rzeczy)
Paweł Kowal
Paweł KowalFoto: PR24/MR

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że tak naprawdę nie doszło do uruchomienia procesu wyborczego. - Była tylko zapowiedź głosowania, które jest cząsteczką procesu wyborczego. Każdy obywatel powinien mieć możliwość wyrobienia sobie własnego zdania i gwarancji, że karta wyborcza do niego dotrze i zostanie policzona. Prawdziwe wybory są tajne, bezpośrednie i równe, gdy każdy ma poczucie, że może wpłynąć na wybór władz. To, co proponowano nam na niedzielę, takie nie było. Na szczęście takiego głosowania nie będzie, to byłoby tylko udawanie wyborów - powiedział Paweł Kowal.

Stan klęski żywiołowej


Radosław Fogiel 1200.jpg
Fogiel: gdyby kandydatka PO miała lepsze sondaże, opozycja chciałaby wyborów w maju

Jego zdaniem należało wprowadzić stan klęski żywiołowej. - W kraju, gdzie ludzie przez dwa miesiące siedzą w domu i wszyscy mają obowiązek noszenia maseczek, w oczywisty sposób mamy klęskę żywiołową. Należało to ogłosić i na tej podstawie przesunąć termin wyborów. Przeprowadzono to inaczej, ale to co się wydarzy, pozostaje niepewne. Ustawa, na podstawie której odbędą się wybory, będzie dopiero pisana. Nie jestem w stanie powiedzieć nic o przyszłych wyborach, na jakich zasadach się odbędą. Jest ulga, że to co było zaplanowane na najbliższą niedzielę, nie odbędzie się, pod każdym względem było to szaleństwem - dodał poseł Koalicji Obywatelskiej.

Rozwiązania na przyszłość

Podkreślił, że wybory powinny odbywać się na podstawie istniejącego Kodeksu wyborczego i konstytucji. - Potrafię sobie wyobrazić głosowanie drogą elektroniczną, częściowo korespondencyjne. Nie chodziło o kwestionowanie tego, że wybory odbędą się przez pocztę. Chodziło o to, że one nie były przygotowane pod żadnym względem. Doświadczenie z wirusem jest pierwszym na taką skalę, ale na pewno nie ostatnim, trzeba mieć rozwiązania na przyszłość. Nie może się to odbywać na zasadzie, że karty wyborcze są rozsyłane jak ulotki z informacją o zniżkach w dyskoncie - mówił Paweł Kowal.

Sejm odrzucił uchwałę Senatu ws. ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Wcześniej PiS i Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie dotyczące tegorocznych wyborów prezydenckich. Jak poinformowano, "po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 07.05.2020
Godzina emisji: 19.08

PR24


Czytaj także

"To jest sukces PiS". Prof. Henryk Domański o porozumieniu Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 17:40
– Decyzja podjęta przez Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina jest niezwykle korzystna dla partii rządzącej. To jest sukces PiS – stwierdził w Programie 3 Polskiego Radia prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk). Gościem audycji był również prof. Rafał Chwedoruk (Uniwersytet Warszawski).
rozwiń zwiń