X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Łukasz Pawłowski: nie wierzę, że przedterminowe wybory parlamentarne się odbędą

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 20:00
- Ludzie są zmęczeni. To widać w sondażach, bo rośnie grupa osób, która nie wie, na kogo zagłosować czy to w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich. To niebezpieczna sytuacja (...) - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej oraz szef Instytutu Badań Spraw Publicznych.
Audio
  • 05.05.2020 Łukasz Pawłowski: Dyskusja o terminie wyborów przyćmiła dyskusję, kto powinien być w Polsce prezydentem. (Stan Rzeczy / PR24)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Dziurek/ Shutterstock

Koronawirus według ekspertów w znacznym stopniu wpływa na polską scenę polityczną. Według sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie Onetu jedynie co piąty Polak deklaruje, że weźmie udział w wyborach, jeśli odbędą się one w planowanym terminie 10 maja. W takiej sytuacji Andrzej Duda wygra już w pierwszej turze.

Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej oraz szef Instytutu Badań Spraw Publicznych, mówił w Polskim Radiu 24, że każdy sondaż coś mówi, ale trzeba pamiętać, że "każda sondażownia w inny sposób pyta i inaczej przedstawia wyniki swoich badań".

"Szymon Hołownia wpisał się w czas epidemii"

- Mam wrażenie, że ta dyskusja o terminie wyborów przyćmiła dyskusję, kto powinien być w Polsce prezydentem. Ludzie są tym mocno zmęczeni. To widać w sondażach, bo rośnie grupa ludzi, która nie wie na kogo zagłosować czy to w wyborach parlamentarnych, czy prezydenckich. To niebezpieczna sytuacja (...). - powiedział Łukasz Pawłowski.

Gość PR24 mówił o poszczególnych kandydatach w wyścigu o fotel prezydenta, a na dłużej zatrzymał się przy osobie Szymona Hołowni jako tym kandydacie, który systematycznie pnie się w górę sondaży.

- Szymon jest kimś z zewnątrz, nie ma go w Sejmie i on na tym teraz korzysta. Wydaje się być kimś, do kogo ludzie mogą lgnąć. On wpisał się w czas epidemii, jest aktywny w mediach społecznościowych i odnalazł swój język - stwierdził Gość PR24, ale zastrzegł, że "szybko może się to skończyć".

"PiS potrafi liczyć mandaty"

Łukasz Pawłowski był też pytany, czy Prawo i Sprawiedliwość w obecnej sytuacji politycznej, patrząc na układ sił partii politycznych, może być zainteresowane przedterminowymi wyborami parlamentarnymi?

duda mid-20504004 1200.jpg

Prof. Reginia-Zacharski: dobre notowania Andrzeja Dudy odzwierciedleniem pozytywnego odbioru działań władzy

- Nie wierzę w to. To blef. PiS jest na tyle dużą partią, że potrafi liczyć mandaty metodą D'Hondta. Do parlamentu wchodzi 5-6 partii i każda przekracza próg 7-8 procent. W takiej sytuacji samodzielne rządy PiS-u są niemożliwe - przewidywał prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

W audycji także o tym, jak zmieniły się zachowania Polaków w związku z COVID-19 w zakresie m.in. komunikacji i planowania zakupu nieruchomości.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

***

Audycja: Stan Rzeczy

Prowadzący: Michał Wróblewski (wp.pl)

Gość: Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej oraz szef Instytutu Badań Spraw Publicznych.

Data emisji: 05.05.2020

Godzina emisji: 19:08

Polskie Radio 24/tb

Czytaj także

Prof. Marciniak: wyborcy Platformy Obywatelskiej są zdemobilizowani

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 14:38
- Nie wiemy, czy Małgorzata Kidawa-Błońska uczestniczy w wyborach, czy nie. Komunikaty w tej sprawie nie są jasne. A wyborcy Platformy Obywatelskiej są zdemobilizowani, co widać w sondażach - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory korespondencyjne. Dr Żukowski: może być tak, że ze względów proceduralnych Senat nie wypracuje stanowiska

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 15:13
- Na razie Tomasz Grodzki był dość skuteczny w realizowaniu tego, co by można nazwać strategią małej kohabitacji, czyli wybicia się do roli podmiotu, który będzie w stanie blokować czy wpływać na proces legislacyjny - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Tomasz Żukowski.
rozwiń zwiń