X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Poseł PiS: Marian Banaś to człowiek o dwóch twarzach

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 20:45
- Z jednej strony mamy urzędnika, który twardo potrafił walczyć z mafiami VAT-owskimi, a z drugiej człowieka podejmującego szereg dość dziwnych działań, z których nie potrafił w sposób logiczny i przekonujący się wytłumaczyć - powiedział Tomasz Latos, poseł Prawa i Sprawiedliwości, nawiązując do czynności podjętych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne wobec prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
Audio
  • Tomasz Latos o sytuacji wokół Mariana Banasia ("Stan rzeczy")
Tomasz Latos
Tomasz LatosFoto: PR24/AK

Mieszkania szefa NIK oraz jego córki stały się celami przeszukań dokonanych przez funkcjonariuszy CBA. Czynności związane są ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych Mariana Banasia. Również w środę pojawiły się informacje o rozpoczęciu przez NIK kontroli w Prokuraturze Krajowej. Kierownik Wydziału Prasowego izby stwierdził, że prowadzona jest ona już od kilku miesięcy.

cba free 1200.jpg
Przeszukania CBA ws. Mariana Banasia. Prokuratura: służby weszły do 20 miejsc

Mieszkania pod osłoną immunitetu?

Tomasz Latos spodziewał się, mając na uwadze "różne dziwne działania Mariana Banasia", że działania służb zostaną podjęte wcześniej. Zwrócił również uwagę, że środowe czynności zbiegły się ze zmianą na stanowisku szefa CBA.

Wiele komentarzy wzbudziło stanowisko mec. Marka Małeckiego, pełnomocnika Mariana Banasia, który stwierdził, że nie ma podstaw prawnych do czynności przeprowadzonych przez funkcjonariuszy CBA. Ocenił, że przeszukane mieszkania są pod ochroną immunitetu i zapowiedział złożenie zażalenia.

- Jeżeli nawet trzeba postawić granicę związaną z immunitetem, to nie dotyczy to bieżących czynności sprawdzających wykonywanych przez określone służby. Pamiętajmy o tym, że immunitet nie dotyczy rodziny pana Banasia. Z drugiej strony ma on prawo do obrony i zapewne będzie to robił, tak jak każda osoba, która jest o coś podejrzana. Postępowanie prawnika prezesa NIK jest pewnym standardem. Przecież adwokat nie będzie mówił: tak, trzeba było dokonać tych przeszukań - zaznaczył Tomasz Latos.

cba-1200-f.jpg
"Debata dnia". Publicyści o wizycie funkcjonariuszy CBA w mieszkaniu prezesa NIK

Dwie twarze prezesa NIK

Marian Banaś na stanowisko szefa NIK został wybrany głosami posłów Zjednoczonej Prawicy. Za jego powołaniem był również Tomasz Latos. Przyznał, że obecnie można mówić o dwóch twarzach prezesa NIK.

- Przy jego nominacji działaliśmy w oparciu o pewne dane jakimi dysponowaliśmy. Pamiętajmy, że mówimy o kimś, kto był sprawdzany i funkcjonował w kwestiach państwowych od wielu lat. Dziś można powiedzieć, że z jednej strony mamy urzędnika, który twardo potrafił walczyć z mafiami VAT-owskimi, a z drugiej człowieka podejmującego szereg dość dziwnych działań, z których nie potrafił w sposób logiczny i przekonujący się wytłumaczyć - podkreślił poseł.

***

Audycja: "Stan rzeczy" 
Prowadzący: Piotr Nisztor
Gość: Tomasz Latos (PiS)
Data emisji: 19.02.2020
Godzina emisji: 19.10

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

List Banasia do marszałek Sejmu. "Działanie organów ścigania jest bez precedensu"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 18:55
Prezes NIK Marian Banaś napisał list do marszałek Sejmu, w którym ocenił, że działanie organów ścigania "oznacza możliwość naruszenia niezależności konstytucyjnego, naczelnego organu kontroli państwowej". "Jedynie Sejm jest władny podejmować jakiekolwiek decyzje (...) w zakresie dotyczącym działalności Najwyższej Izby Kontroli i jej organów" - zaznaczył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Istnieje sposób na odwołanie szefa NIK". Poseł PSL o sytuacji wokół Banasia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 19:18
- Osoba składająca nieprawdziwe oświadczenia majątkowe podlega odpowiedzialności. W związku z tym prokuratura powinna przeprowadzić odpowiednie czynności. Pan Banaś, rozliczony i skazany prawomocnie przez sąd, mógłby przestać być szefem NIK - powiedział Krzysztof Paszyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
rozwiń zwiń