X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wildstein: Macron przyjechał z pakietem poglądów, było wiadomo co powie ws. sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 20:19
- Spotkania Emmanuela Macrona z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim przebiegły w atmosferze wzajemnych bardzo przyjaznych gestów. Ale nie chodzi tu tylko o tę kwestię. Ważne jest, że będzie to komentowane we Francji jako sygnał normalizacji stosunków z Polską - powiedział publicysta Dawid Wildstein z TVP.
Audio
  • Dawid Wildstein o wizycie Emmanuela Macrona w Polsce i jego wypowiedzi na temat reformy sądownictwa (Stan rzeczy/PR24)
Mateusz Morawiecki i Emmanuel Macron podczas powitania przy wejściu głównym do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Mateusz Morawiecki i Emmanuel Macron podczas powitania przy wejściu głównym do Kancelarii Prezesa Rady MinistrówFoto: PAP/Leszek Szymański

Emmanuel Macron podczas swojej wizyty w Warszawie wyraził "zatroskanie" przygotowywaną w Polsce reformą wymiaru sprawiedliwości. Nawiązał tu do nowelizacji, która ma zmienić system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Francuski prezydent odniósł się do tego tematu na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą - mówił, że liczy na "wzmożenie dialogu" między Polską a Komisją Europejską w tej sprawie.

duda-1200-pap.jpg
Emmanuel Macron w Polsce: nasze państwa są bliższe, niż by się wydawało

Zdaniem Dawida Wildsteina Emmanuel Macron wyraził zaniepokojenie reformą wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a nie atakował nas za to. - Prezydent Macron przyjechał do nas z pewnym pakietem poglądów, co do których byliśmy w pełni świadomi. Francja i Niemcy atakują nas za próby reform sądownictwa, więc w tym kontekście bez specjalnych trudności można było przewidzieć, co Macron powie - powiedział.

"Był to ewidentny sygnał Macrona"

Publicysta zwrócił uwagę, że francuski prezydent jednocześnie bardzo uroczyście podszedł do spotkań z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim. Te przebiegały w atmosferze "wzajemnych bardzo przyjaznych gestów". - Ktoś powie, że to tylko gesty, ale był to ewidentny sygnał Macrona, że są rzeczy, które nam się ewidentnie nie podobają, ale nie będziemy grać tak ostro, jak oczekiwałaby tego od nas totalna opozycja - zaznaczył gość audycji.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Premier: Polska i Francja potwierdziły partnerstwo strategiczne i chcą budować silną Europę

Według niego było to niezwykle ważne. - Bo nie chodzi tu tylko o przyjemną atmosferę między dwoma politykami, ale także o sposób prezentowania się także w kontekście mediów zagranicznych. Na pewno będzie to szeroko komentowane we Francji jako sygnał normalizacji stosunków z Polską, a nie tak jak chciałaby opozycja, zaostrzania ich - podkreślił Dawid Wildstein.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Gość: Dawid Wildstein
Data emisji: 03.02.2020
Godzina emisji: 19.12

Polskie Radio 24/IAR/bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Liziniewicz o reformie sądownictwa: liczę, że przyjdzie otrzeźwienie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 19:55
- Jeżeli te przepychanki wygra Sąd Najwyższy i Platforma Obywatelska, to będzie masowe szantażowanie sędziów wybranych przez obecny KRS - powiedział publicysta Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska Codziennie"). - Sędziowie oraz sędziowie Sądu Najwyższego wprost negują prawo wyboru przez KRS innych sędziów i status powołania ich przez prezydenta RP - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma sądownictwa. Piotr Pałka: Andrzej Duda chciałby być postrzegany jako arbiter

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 20:07
- Prezydent w ciągu swojej kadencji kilkukrotnie udowadniał już, że jest człowiekiem dialogu i chętnie rozmawia nawet ze swoimi przeciwnikami politycznymi - powiedział Piotr Pałka, który skomentował w ten sposób spotkanie Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów parlamentarnych, by przedyskutować proces reformy sądownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liziniewicz: w sporze o polskie sądy chodzi o dojście do władzy, nie o praworządność

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 10:42
- Jest starcie między polskim rządem, który ma silny mandat demokratyczny, a instytucjami UE, które roszczą sobie prawo do federalizacji Unii Europejskiej i tworzenia z niej "superpaństwa" - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz, publicysta. - Zasada prymatu prawa wspólnotowego nad krajowym nigdzie expressis verbis nie została zawarta - przekonywał Artur Wróblewski, politolog z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyraz wsparcia dla niezależności sądownictwa". Sakiewicz o zaplanowanej demonstracji przed TK

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 11:32
- Wewnętrzne "mafie" zwracają się do zagranicznych ośrodków z propozycją działania przeciwko Polsce w zamian za to, że coś na tej Polsce uzyskają. Musimy się temu przeciwstawić i pokazać, że społeczeństwo się na to nie zgadza - powiedział Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej", w odniesieniu do zaplanowanej na 8 lutego demonstracji przed Trybunałem Konstytucyjnym.
rozwiń zwiń